Aktualności

Przekazanie sprzętu harcerzom, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Przekazanie sprzętu harcerzom, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

„Ramię pręż, słabość krusz i nie zawiedź w potrzebie” – wsparcie dla harcerzy

Samochód i sprzęt biwakowy o wartości 1,5 mln złotych przekazał w poniedziałek (26 lutego) marszałek Piotr Całbecki kujawsko-pomorskim harcerkom i harcerzom. Podczas spotkania z okazji Dnia Myśli Braterskiej podsumowano także ubiegłoroczną akcję ustanowienia rekordu Polski w jednoczesnym przepisywaniu fragmentu „De revolutionibus” Mikołaja Kopernika, którą zainicjowali właśnie harcerze Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP.

 

Kujawsko-pomorscy harcerze od lat aktywnie uczestniczą w ważnych dla województwa wydarzeniach, a my z satysfakcją wspieramy ich przy inwestycjach i w zakupach sprzętu – mówił marszałek Piotr Całbecki. – Dzięki działalności Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej harcerskie wzorce, postawy i ideały przejmują i pielęgnują kolejne pokolenia. Druhny i druhowie są przecież tymi, którzy poprzez swoją aktywność i zaangażowanie społeczne mają ogromny wpływ na budowę społeczeństwa obywatelskiego i solidarnego. 

 

Harcerze odebrali dziś m.in. namioty, łóżka, materace, agregaty prądotwórcze, apteczki i defibrylatory AED. Środki na zakup sprzętu pochodziły z budżetu samorządu województwa.

 

Miniony rok upłynął pod znakiem obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. W lutym wspólnie z Chorągwią Kujawsko-Pomorską ZHP i Książnicą Kopernikańską zaprosiliśmy mieszkańców regionu do udziału w próbie ustanowienia rekordu Polski w jednoczesnym przepisywaniu dzieła naukowego. W naszej akcji wzięły udział 484 osoby. Zobacz Mamy rekord Polski!

 

Wiosną otwarty zostanie należący do ZHP ośrodek edukacji ekologicznej w Białej w powiecie tucholskim. W ramach wartego 15,5 mln złotych przedsięwzięcia m.in. zbudowany został nowy budynek z przeznaczeniem na kuchnię i stołówkę, a istniejąca infrastruktura placówki została wyremontowana i zmodernizowana. Wsparcie unijne naszego RPO wyniosło ponad 13 mln złotych.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

26 lutego 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 27 lutego 2024 r.