Aktualności

fot. Andrzej Goiński
fot. Andrzej Goiński

Rafał Blechacz dla regionu

Dziesięć lat po zwycięstwie w Konkursie Chopinowskim, Rafał Blechacz, światowej sławy pianista, pochodzący z regionu, zagra koncerty w czwartek (18 czerwca) w Nakle nad Notecią oraz w sobotę (20 czerwca) w Bydgoszczy. Wydarzenie odbędzie się w ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 
Koncert w Nakle odbędzie się w kościele farnym św. Wawrzyńca, natomiast w Bydgoszczy w fordońskiej Bazylice Królowej Męczenników. W programie utwory Chopina, Bacha i Beethovena. Początek obu koncertów o godzinie 20. Wejściówki na wydarzenia były rozdawane za pośrednictwem lokalnych mediów.
 
– Koncerty Rafała Blechacza to wyjątkowa okazja by móc usłyszeć na żywo muzykę wykonywaną przez tego już dziś światowej sławy pianistę. W swoim rodzinnym Nakle i w  Bydgoszczy wirtuoz spotka się ze swoją „pierwszą publicznością”. Jego koncerty będą mocnym punktem obchodów tegorocznego Święta Województwa  – powiedział marszałek Piotr Całbecki.
 
Rafał Blechacz urodził się w 1985 roku w Nakle nad Notecią. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Jacka Polańskiego. W 2007 roku ukończył studia pianistyczne w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. W październiku 2005 roku zwyciężył na XV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie, zdobywając Grand Prix, Złoty Medal i wszystkie z możliwych nagród regulaminowych: za najlepsze wykonanie mazurków, poloneza, koncertu i sonaty. Swoją nagrodę przyznała mu również publiczność.
 
Zwycięstwo w Konkursie Chopinowskim otworzyło młodemu artyście młodemu artyście drzwi do najbardziej prestiżowych sal koncertowych świata. W 2006 roku podpisał kontrakt z wytwórnią Deutsche Grammophon, dla której nagrał już pięć płyt CD, odznaczonych najwyższymi nagrodami fonograficznymi, w tym wielokrotnie „Fryderykami”.
 
Koncerty Rafała Blechacza są współfinansowane ze środków samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.
 

Beata Krzemińska
Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

17 czerwca 2015 r.

 

Koncert Rafała Blechacza w Nakle nad Notecią, fot. Andrzej Goiński

 

Koncert Rafała Blechacza w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski