Aktualności

Gągoły, fot. Katarzyna Czubachowska BPK
Gągoły, fot. Katarzyna Czubachowska BPK

Ptasi mieszkańcy Brodnickiego Parku Krajobrazowego

Pracownicy Służby Brodnickiego Parku Krajobrazowego przed ptasim sezonem lęgowym zawiesili na drzewach budki lęgowe dla gągołów. Gągoł to rzadki chroniony ptak wędrowny z rodziny kaczkowatych.

 

Najczęściej gągoły jako miejsca lęgowe wykorzystują dziuple dzięcioła czarnego. Ponieważ w okolicach jezior coraz mniej jest starych, dziuplastych drzew,  dla zachowania populacji tej ciekawej kaczki, konieczne jest wywieszanie dla nich budek.

 

Mimo marcowych chłodów i częstych powrotów ptaki, zwłaszcza te pozostające u nas na zimę,  rozpoczynają już swój sezon lęgowy. Jednym z miejsc wykorzystywanych przez znaczną część polskich gatunków do założenia gniazda są dziuple a ptaki gnieżdżące się w dziuplach nazywane są potocznie dziuplakami.

 

Ekspertami od dziupli są oczywiście dzięcioły tzw.  dziuplaki pierwotne , a dziuple przez nie wykute są często zajmowane przez inne zwierzęta np. wiewiórki czy sikory. Bardziej okazałe zajmują sowy a zdarza się ze i tak ze przestrzenie dziupli zabudowują plastrami roje dzikich pszczół. Dzięcioły zostały wybrane jako ptaki miesiąca marca w Brodnickim Parku Krajobrazowym. W ostatnim czasie pracownicy Brodnickiego Parku Krajobrazowego przeprowadzili zajęcia edukacyjne w pobliskich szkołach w Kruszynach, Bobrowie i Brodnicy, poświęcone m.in. tym pięknym ptakom.

 

Więcej na stronie parki.kujawsko-pomorskie.pl i na fanpage Brodnickiego Parku Krajobrazowego na Facebooku.

 

W Kujawsko-Pomorskiem działa 10 parków krajobrazowych, dla których samorząd województwa jest organem prowadzącym:

 

Brodnicki Park Krajobrazowy
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

6 kwietnia 2023 r.

 

Gągoły, fot. Katarzyna Czubachowska BPKZajęcia edukacyjne prowadzone przez pracowników Brodnickiego Parku Krajobrazowego, fot BPKWieszanie budek lęgowych w Brodnickim Parku Krajobrazowym, fot. BPK