Aktualności

Otwarcie Toruń Space Labs i podpisanie listu intencyjnego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Otwarcie Toruń Space Labs i podpisanie listu intencyjnego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Strefa innowacji i rozwoju

W Toruniu powstało miejsce będące odpowiedzią na potrzeby małych i średnich firm technologicznych. Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w środę (20 marca) w ceremonii uroczystego otwarcia Toruń Space Labs, złożył też podpis pod listem intencyjnym w sprawie wspierania badań i wdrożeń dotyczących rozwiązań wykorzystywanych w systemach monitorowania przestrzeni kosmicznej.

 

Space Labs to przestrzenie, które będą wykorzystywane do celów badawczo-wdrożeniowych. Technologie, transfer wiedzy i komercjalizacja badań naukowych pozostają pod szczególną opieką samorządu województwa – mówił marszałek Piotr Całbecki.

 

Pod listem intencyjnym podpisali się marszałek Piotr Całbecki, prezydent Michał Zaleski oraz prezesi Cilium Engineering (toruńska firma technologiczna) i Fundacji Przedsiębiorczy Toruń. W uroczystości uczestniczył też online przedstawiciel amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) Artur Chmielewski.

 

Nowoczesne obiekty kompleksu Toruń Centre Labs służyć będą małym i średnim firmom działającym w sektorach technologicznym i teleinformatycznym. Zespół składa się z biurowego budynku głównego, hali prototypowej oraz namiotu sferycznego. Znajdują się tu m.in. pomieszczenia badawcze i multimedialne sale demonstracyjne. Za realizację projektu odpowiadają Toruńskie Laboratorium Biznesu, spółka miejska Urbitor oraz Fundacja Przedsiębiorczy Toruń. Koszt inwestycji wynosi 22 mln złotych, wsparcie z naszego programu regionalnego perspektywy 2014-2020 to 15 mln złotych.

 

Zobacz też: Centrum Inteligentnego Biznesu

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

20 marca 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 21 marca 2024 r.