Aktualności

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Przedsiębiorcy korzystają z pożyczek unijnych

Obecne trudne warunki nie sparaliżowały pracy Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego (KPFP). Ta marszałkowska spółka działa i obsługuje klientów – zarówno tych, którzy już wzięli pożyczkę, jak i tych, którzy dopiero o tym myślą lub przygotowują wnioski pożyczkowe. Mimo niepewnej gospodarczej sytuacji wielu przedsiębiorców wyraża zainteresowanie pożyczkami na rozwój i inwestycje, a także pożyczkami obrotowymi. Pojawiają się także zapytania dotyczące pożyczek na uruchomienie działalności gospodarczej.

 

Ze względów bezpieczeństwa nie ma obecnie możliwości bezpośredniego kontaktu z pracownikami KPFP – pozostają oni do dyspozycji klientów w kontakcie mailowym i telefonicznym. Dane kontaktowe do poszczególnych działów KPFP można znaleźć na stronie internetowej oraz w serwisie społecznościowym.

 

Przedsiębiorcy także obecnie składają wnioski na pożyczki – od 16 marca złożono ich ponad dwadzieścia. Aktualnie wniosek można złożyć za pośrednictwem poczty tradycyjnej (dla przyśpieszenia toku sprawy można także dodatkowo wysłać skany mailowo) lub pozostawiając w specjalnie przygotowanej do tego wrzutni na dokumenty w siedzibie spółki przy ul. Sienkiewicza 38 w Toruniu.

 

Firmy, które złożyły wnioski jeszcze przed epidemią, nie wycofują się z decyzji. Podpisywane są także nowe umowy pożyczkowe – oczywiście z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.

 

Obecna sytuacja może powodować, że w firmach pojawią się nowe potrzeby inwestycyjne – np. zakup maszyn do produkcji artykułów sanitarnych, tworzenie aplikacji i sklepu internetowego pozwalających na zdalne wykonywanie usług czy nabycie samochodu służącego do dostaw produktów do domu klienta. KPFP oferuje atrakcyjne pożyczki finansowane z funduszy unijnych, udzielane bez prowizji, które mogą być przeznaczone m.in. na takie cele.

 

Firmy młodsze niż pięcioletnie mogą wziąć mikropożyczki (do 100 tys. zł, oprocentowanie od 0,94 proc.), a firmy z dłuższym stażem – małą lub dużą pożyczkę z premią (do 1 mln zł, oprocentowanie od 0,5 proc.). Dla firm, które potrzebują w obecnej chwili finansów na wydatki obrotowe – zakup surowców, koszty stałe i bieżące czy koszty wynagrodzeń – przeznaczona jest pożyczka obrotowa do 150 tys. zł, z oprocentowaniem 2,44 proc.–2,84 proc. Fundusz udziela także pożyczki na założenie własnej firmy – do 50 tys. zł, z oprocentowaniem na poziomie 0,5 proc.

 

Więcej informacji oraz regulamin i formularze, a także dane kontaktowe na www.kpfp.org.pl.

 

Zobacz też

 

Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

2 kwietnia 2020 r.