Aktualności

Dzień Polski w europejskim Naczelnym Dowództwie NATO w Mons, fot. Mieszko Matusiak/UMWKP
Dzień Polski w europejskim Naczelnym Dowództwie NATO w Mons, fot. Mieszko Matusiak/UMWKP

Promowaliśmy region w Mons i Brukseli

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w piątek (12 maja) w wydarzeniach Dnia Polskiego w europejskim Naczelnym Dowództwie NATO w Mons w Belgii, na które Polskie Narodowe Przedstawicielstwo Wojskowe zaprosiło złożoną z personelu wojskowego z rodzinami pięciotysięczną społeczność SHAPE oraz belgijską Polonię.

 

SHAPE (Naczelne Dowództwie Sojuszniczych Sił w Europie, Supreme Headquarters Allied Powers Europe) to jedno z dwóch dowództw strategicznych NATO (drugie mieści się w Norfolk w USA). Wydarzenia, których organizatorem było Polskie Narodowe Przedstawicielstwo Wojskowe przy Naczelnym Dowództwie Sił Sojuszniczych w Europie, wpisywały się w obchody naszego Święta Narodowego Trzeciego Maja.

 

Województwo kujawsko-pomorskie promowało się w Mons pokazami astronomicznymi, warsztatami pieczenia pierników, minirecitalem Mariusza Lubomskiego i performance’em  „Laboratorium mgławic planetarnych”.

 

Nasz region był też – obok m.in. ambasady RP w Belgii i tamtejszego polskiego konsulatu oraz Instytut Polskiego w Brukseli – współorganizatorem Dnia Polskiego w Brukseli (7 maja). Motywem przewodnim były astronomia i postać Mikołaja Kopernika – odbyły się pokazy astronomiczne, pokaz mody inspirowanej wzorami na włocławskim fajansie, warsztaty piernikarskie i koncert zespołu Kwiat Jabłoni.

 

Biuro Regionalne w Brukseli

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

12 maja 2023 r.  

Ostatnia aktualizacja: 15 maja 2023 r.

 

Dzień Polski w europejskim Naczelnym Dowództwie NATO w Mons, fot. Mieszko Matusiak/UMWKPDzień Polski w europejskim Naczelnym Dowództwie NATO w Mons, fot. Mieszko Matusiak/UMWKPDzień Polski w europejskim Naczelnym Dowództwie NATO w Mons, fot. Mieszko Matusiak/UMWKPDzień Polski w europejskim Naczelnym Dowództwie NATO w Mons, fot. Mieszko Matusiak/UMWKPDzień Polski w europejskim Naczelnym Dowództwie NATO w Mons, fot. Mieszko Matusiak/UMWKPDzień Polski w europejskim Naczelnym Dowództwie NATO w Mons, fot. Mieszko Matusiak/UMWKPDzień Polski w europejskim Naczelnym Dowództwie NATO w Mons, fot. Mieszko Matusiak/UMWKPDzień Polski w europejskim Naczelnym Dowództwie NATO w Mons, fot. Mieszko Matusiak/UMWKPDzień Polski w europejskim Naczelnym Dowództwie NATO w Mons, fot. Mieszko Matusiak/UMWKPDzień Polski w europejskim Naczelnym Dowództwie NATO w Mons, fot. Mieszko Matusiak/UMWKPDzień Polski w europejskim Naczelnym Dowództwie NATO w Mons, fot. Mieszko Matusiak/UMWKPDzień Polski w europejskim Naczelnym Dowództwie NATO w Mons, fot. Mieszko Matusiak/UMWKP