Aktualności

Lekkoatletki w trakcie biegu na stadionie Zawisza im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy, fot. Paweł Skraba
Lekkoatletki w trakcie biegu na stadionie Zawisza im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy, fot. Paweł Skraba

Prestiżowe wyróżnienie dla Memoriału Ireny Szewińskiej

Lekkoatletyczny Memoriał Ireny Szewińskiej został nagrodzony awansem do strefy Gold Continental Tour. Impreza od 2019 roku odbywa się w Bydgoszczy, najbliższa edycja w czerwcu przyszłego roku.

 

– To wielka chwila nie tylko dla środowiska lekkoatletycznego, czy dla sztabu, który organizuje Memoriał Ireny Szewińskiej, ale także dla Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego. Poprzez ciężką pracę i wspaniałą organizację dwóch poprzednich edycji, udało się to osiągnąć – cieszy się Krzysztof Wolsztyński, dyrektor Memoriału Ireny Szewińskiej i prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki.

 

Polska będzie jedynym krajem na świecie, gdzie odbędą się aż dwa prestiżowe mityngi w złotej lidze. Ten sam status, co Memoriał Ireny Szewińskiej ma Memoriał Kamili Skolimowskiej w Chorzowie.

 

– Podwyższenie kategorii Memoriału to prestiż, który będzie skutkować jeszcze większym zainteresowaniem światowych gwiazd do startów w Bydgoszczy. Mamy nadzieję, że dzięki wyższej pozycji w lekkoatletycznym świecie łatwiej będzie nam pozyskiwać sponsorów i partnerów – zauważa Piotr Długosielski, menedżer Memoriału Ireny Szewińskiej.

 

Memoriał Ireny Szewińskiej nieprzypadkowo odbywa się w Bydgoszczy. Lekkoatletka była związana z tym miastem, lobbowała organizację wielu międzynarodowych imprez. W 1976 roku właśnie w Bydgoszczy pobiła rekord świata na 400 metrów.

 

Kujawsko-Pomorskie stolicą polskiej lekkiej atletyki

 

W Bydgoszczy i Toruniu odbywają się czołowe imprezy lekkoatletyczne, zarówno na stadionie, jak i w hali. W ostatnich latach na stadionie Zawiszy, oprócz dwóch edycji Memoriału Ireny Szewińskiej odbyły się m.in. Drużynowe Mistrzostwa Europy, a z kolei w Toruniu rokrocznie odbywa się Copernicus Cup, czyli mityng zaliczany do cyklu World Athletics Indoor Tour, który jest uznawany za jeden z najlepszych mitingów halowych na świecie. To właśnie podczas ORLEN Copernicus Cup w 2020 roku w Toruniu Armand Duplantis pobił rekord świata w skoku o tyczce. W 2021 roku w Toruniu, oprócz mityngu Copernicus Cup, odbędą się także Halowe Mistrzostwa Europy.

 

– Uwielbiam startować zarówno w Toruniu, jak i Bydgoszczy i to nie tylko dlatego, że pochodzę z tego regionu. Głęboko wierzę, że gdy w czerwcu będzie odbywał się Memoriał Ireny Szewińskiej to na trybuny wrócą już kibice – mówi Paweł Wojciechowski, mistrz świata, obecnie czołowy polski skoczek o tyczce.

 

– Dla mnie Memoriał Ireny Szewińskiej jest bardzo ważny, bo znałam panią Irenę, bardzo szanowałam i lubiłam, bo była naprawdę „do rany przyłóż” – mówi Ewa Swoboda, najszybsza polska sprinterka.  Głównym sponsorem Memoriału została w 2020 roku spółka ANWIL S.A.

 

Trzeci Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się 30 czerwca 2021 roku na stadionie w Bydgoszczy.

 

Czytaj więcej:

Pierwszy memoriał Ireny Szewińskiej odbył się w Bydgoszczy

Drugi lekkoatletyczny Memoriał Ireny Szewińskiej

 

Departament Sportu i Turystyki

Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

30 listopada 2020 r.

 

Lekkoatletki w trakcie biegu na stadionie Zawisza im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy, fot. Paweł SkrabaPolska lekkoatletka Ewa Swoboda, fot. Paweł SkrabaStadion Zawisza im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy, fot. Paweł SkrabaTłumy na Memoriale Ireny Szewińskiej, fot. Paweł Skraba