Aktualności

MIHAELA STIRBU lat 18 Iasi, RUMUNIA

Prace młodych artystów z Rumuni

Dzisiaj (9 kwietnia) otwarcie wystawy w filii Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka przy ulicy Kościuszki 41/47 w Toruniu. Będzie można obejrzeć pracę wykonane przez uczniów rumuńskich szkół artystycznych w wieku od 15 do 19 lat. W kolekcji znalazły się dzieła malarskie oraz grafiki i rysunki.

 

Wystawa pokazuje upodobania tematyczne oraz sposób poszukiwania własnego języka wyrazu i eksperymentowania na polu twórczym. Oprócz prac studyjnych, powstałych w oparciu o ciągłe podpatrywanie natury, widoczna jest skłonność młodych artystów do łatwego przechodzenia od świata realnego w ten z pogranicza snu i fikcji. Wspólną cechą wszystkich prezentowanych na wystawie prac jest złamana planeta barw, poszukiwania niuansów kolorystycznych oraz współistnienie linearności formy obok zestawień prawie abstrakcyjnych.

 

Na uwagę zasługują grafiki, a wśród nich sucha igła i akwaforta połączona z akwatintą z High School of Fine Art Nicolae Tonitza w Bukareszcie. W kolekcji prac z liceum plastycznego z Bukaresztu znalazły się również miękko malowane akwarele, często łączone z niezwykle drobiazgowym rysunkiem kolorowym tuszem. W pracach z Colegiul National De Arta Octav Bancila z Iasi oraz Liceul De Arte Plastice z Timisoary widać upodobanie do twórczych eksperymentów – łączenie tempery z akwarelą oraz rysunku kolorową kredką i ołówkiem w jednej realizacji.

 

Wystawę można zwiedzać do 6 maja (od poniedziałku do piątku).

 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka jest instytucją kultury samorządu województwa.

 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu

Biuro Prasowe

 

9 kwietnia 2015 r.