Aktualności

Ceremonia podpisania umowy, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP
Ceremonia podpisania umowy, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Pożyczki na energooszczędne rozwiązania w blokach i kamienicach

Getin Noble Bank uruchomi niekomercyjne pożyczki przeznaczone na sfinansowanie głębokiej modernizacji energetycznych budynków wielorodzinnych w Kujawsko-Pomorskiem. W wtorek (29 maja) w Urzędzie Marszałkowskim, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i wicemarszałka Dariusza Kurzawy, odbyła się ceremonia podpisania umowy w tej sprawie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Pieniądze, 69 milionów złotych, pochodzą przede wszystkim z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (58 milionów złotych).

 

Instrumenty zwrotne są ważnym elementem kreowania polityki gospodarczej województwa. Ich zaletą jest to, że środki wracają do budżetu – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – W przyszłości, kiedy pojawią się możliwości prawne w tym zakresie, będą stanowić jeden z elementów budowy regionalnego banku rozwoju. Aż 11 proc. naszego RPO to środki przeznaczone na tego rodzaju formy wsparcia.    

 

EBI jest jedną z trzech instytucji finansowych, które administrują łącznie blisko 900 milionami złotych (211 mln euro) z naszego RPO, przeznaczonymi na pożyczki i poręczenia dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz innych podmiotów. (Pozostałe to Bank Gospodarstwa Krajowego i Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju). Getin Noble jest wybranym przez EBI pośrednikiem finansowym, który będzie oferował pożyczki ostatecznym beneficjentom – w tym przypadku zarządcom wielorodzinnych budynków mieszkalnych (m.in. spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym, samorządom terytorialnym i przedsiębiorstwom komunalnym).   

 

Pieniądze z pożyczek będzie można przeznaczyć na izolację termiczną budynków (ocieplanie), wymianę pokrycia dachów oraz stolarki okiennej i drzwiowej, zamontowanie energooszczędnego oświetlenia, przebudowę systemów grzewczych, przemodelowanie systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, zastosowanie automatycznych systemów zarządzania budynkiem, a także rozwiązania w dziedzinie zielonej energii oraz nowoczesnych technologii do przydomowej produkcji elektryczności i skojarzonej produkcji elektryczności i ciepła.

 

Maksymalna wartość pożyczki to 10 milionów złotych. Oprocentowanie poniżej rynkowego. 

 

Podpisy na umowie złożyli  Goetz von Thadden z EBI oraz Marcin Kuksinowicz i Maciej Szczechura z Getin Noble. 

 

Zobacz też:

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

29 maja 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 30 maja 2018 r.

 

Ceremonia podpisania umowy, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPCeremonia podpisania umowy, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPCeremonia podpisania umowy, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPCeremonia podpisania umowy, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPCeremonia podpisania umowy, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPCeremonia podpisania umowy, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP