Aktualności

Tablica upamiętniająca Wandę Błeńską w Szpitalu Miejskim w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Tablica upamiętniająca Wandę Błeńską w Szpitalu Miejskim w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Poznaj Gigantów Medycyny Kujaw i Pomorza

Są przykładem i inspiracją dla kolejnych pokoleń. „Giganci Kujaw i Pomorza” to seria spotkań online promujących zasłużone postaci związane z naszym regionem. W ramach tegorocznej edycji poznamy sylwetki osób działających na rzecz rozwoju medycyny. Młodzież zapraszamy także do udziału w konkursach z atrakcyjnymi nagrodami.

 

Spotkania odbywają się online, kierowane są do uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz młodzieży ze szkół średnich. Każde z nich poświęcone jest innej osobie. Tegoroczna edycja „Giganci medycyny Kujaw i Pomorza” opowie o wybitnych lekarzach i lekarkach. Cykl rozpocznie się przedstawieniem Józefa Bednarza – lekarza psychiatry, dyrektora szpitala psychiatrycznego w Świeciu w latach 30. minionego wieku, który dobrowolnie poszedł na śmierć, nie chcąc opuścić swoich pacjentów, których w czasie wojny Niemcy uznali za „niegodnych życia”. Prelekcja Mateusza Kubickiego, autora biografii Bednarza, a także materiały edukacyjne przygotowane przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku są już dostępne na platformie edukacyjnej Edupolis.

 

W kolejnych odcinkach przybliżymy sylwetki bydgoskiego lekarza Jana Biziela, wybitnych chirurgów Ludwika Rydygiera i Leona Szumana, włocławskiego kardiologa Stanisława Sterkowicza, walczącej z trądem w Ugandzie Wandy Błeńskiej, twórczyni podwalin toruńskiej pediatrii Elżbiety Weymanowej oraz grudziądzkiej lekarki Salomei Sujkowskiej.

 

Projekt powstaje przy współpracy z Bibliotekami Pedagogicznymi w Toruniu i Bydgoszczy oraz KPCEN we Włocławku i jest realizowany za pośrednictwem Kujawsko-Pomorskiej Platformy Edukacyjnej Edupolis.

 

W poprzedniej edycji projektu opowiedzieliśmy o wybitnych naukowcach: chemiku Janie Czochralskim, matematyku i kryptologu Marianie Rejewskim, astronom Wilhelminie Iwanowskiej, biochemiku Tadeuszu Reichsteinie, nobliście Albercie Abrahamie Michelsonie oraz geografie i geologu Henryku Arctowskim.

 

Zachęcamy do wysyłania prac w konkursach na stworzenie gry edukacyjnej online lub infografiki o życiu i dokonaniach tych wybitnych naukowców. Czekają nagrody w wysokości nawet tysiąca złotych. Szczegółowe informacje i regulaminy dostępne są na platformie Edupolis.

 

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego wspiera rozwój nauki w naszym regionie. Doceniamy autorów najlepszych prac naukowych, projektów wynalazków i nowatorskich rozwiązań, które wpływają na rozwój naszego regionu. Co roku ludziom nauki przyznawana jest specjalna Nagroda Marszałka w dziedzinie nauki, badań i postępu technicznego.

 

Wsparcie kierowane jest także do zdolnej młodzieży ze szkół podstawowych, liceów, techników oraz szkół branżowych w naszym województwie. Urząd Marszałkowski realizuje trzy programy stypendialne finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020: Prymus Pomorza i Kujaw, Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza oraz Humaniści na start.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 listopada 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 8 listopada 2022 r.

 

Tablica upamiętniająca Wandę Błeńską w Szpitalu Miejskim w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPGrafika - Giganci Medycyny Kujaw i Pomorza