Aktualności

Wieniec Zdrój w budowie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Wieniec Zdrój w budowie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Postępują prace w Ciechocinku i Wieńcu

Rewitalizacja tężni solankowych w Ciechocinku oraz modernizacja zespołu pałacowo-parkowego w Wieńcu (w powiecie włocławskim), w którym powstanie zarządzane przez Teatr Muzyczny w Toruniu Kujawskie Centrum Muzyki – trwające inwestycje wizytował w piątek (23 kwietnia) marszałek Piotr Całbecki.

 

– Tężnie w Ciechocinku są unikatowym zabytkiem techniki, ważnym elementem architektonicznym i funkcjonalnym uzdrowiska. Dzięki rewitalizacji służyć będą następnym pokoleniom, a uzdrowisko będzie mogło się rozwijać. Ważnym punktem na mapie kulturalnej województwa będzie Kujawskie Centrum Muzyki. Chcemy, by ten wspaniały kompleks pałacowo-parkowy znowu żył i służył mieszkańcom – mówił marszałek województwa Piotr Całbecki.

 

Ciechocińskie tężnie będą jak nowe

Projekt rewitalizacji dotyczy dwóch z trzech drewnianych, pokrytych tarniną konstrukcji, z których paruje aromatyczna solanka, dobroczynna w profilaktyce i leczeniu przede wszystkich schorzeń górnych dróg oddechowych – tej zlokalizowanej tuż przy wejściu na teren obiektów (nr 1), oraz tężni z nią sąsiadującej (nr 3). W ramach inwestycji konsekwentnie odtwarzane są uszkodzone elementy konstrukcyjne. Wykonawcy naprawiają fundamenty, wymieniają pale i drewniane słupy. Odnawiane są pomosty górne i dolne oraz zbiorniki solankowe. Konstrukcje pokrywa nowa tarnina sprowadzana z Bieszczad i Ukrainy. Tężnie będą dobrze oświetlone, jak w przypadku cennych zabytków. Teren wokół nich zostanie zagospodarowany; pojawią się nowe alejki spacerowe z zatoczkami wypoczynkowymi i ławki.

 

Obecnie kończy się etap układania nowej tarniny na tężni numer 1. Do wypełnienia pozostały trzy bunty (przestrzenie między głównymi belkami konstrukcji nośnej), do których potrzebne będzie ponad 500 snopków tarniny. Już w maju część obiektu (do miejsca znajdującego się wewnątrz tężni przejścia) udostępniona zostanie dla spacerowiczów. Cała tężnia będzie gotowa w sierpniu.

 

Zaawansowane prace trwają także przy tężni numer 3. Wykonawca usunął zużytą tarninę (która została w całości zutylizowana) i uszczelnił instalację solankową. Po naprawieniu konstrukcji nośnej oraz górnego podestu, balustrad i schodów między przęsłami powstanie komora solna – naturalne inhalatorium. 

  

Zakończenie wszystkich prac zaplanowano na koniec 2021 roku. Wartość inwestycji to 21,6 miliona złotych. Wsparcie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 wyniosło 15 milionów złotych. Resztę stanowi wkład własny marszałkowskiej spółki Uzdrowisko Ciechocinek, która w imieniu samorządu województwa administruje kompleksem tężni. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum płockich firm, której liderem jest Firma Remontowo-Budowlana Lipowski.

 

Pałac Kronenbergów w Wieńcu odzyskuje dawny blask

Trwające w zespole pałacowym w Wieńcu w powiecie włocławskim prace, umożliwią odwiedzającym oglądanie wnętrz pałacu i starego dworku w kształcie, jakim nadali mu jego architekci i budowniczowie prawie 130 lat temu. Obiekty są jednymi z najokazalszych tego typu zabytków w Kujawsko-Pomorskiem. Gospodarzowi województwa podczas wizyty towarzyszył prezydent Włocławka Marek Wojtkowski.

 

Po przebudowie i modernizacji w pałacu powstaną sala widowiskowo-koncertowa, sale prób, sale konferencyjne i warsztatowe, garderoby dla artystów, pokoje gościnne i zaplecze administracyjne. Odrestaurowany zostanie także otaczający pałac park. Inwestorem jest marszałkowski Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny, który administruje pałacem i przyległościami w imieniu samorządu województwa.

 

Koszt inwestycji to blisko 27 milionów złotych. Przedsięwzięcie jest finansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Wykonawcą prac budowlanych jest konsorcjum grudziądzkich firm: JPD, Zakład Budowlany Krupiński i Clima Komfort.

 

Zespół pałacowo-parkowy w Wieńcu tworzą nawiązujący do włoskiego renesansu dziewiętnastowieczny pałac (blisko 2 tysiące metrów kwadratowych powierzchni użytkowej) i zbudowany w stylu angielskiego neogotyku stary dwór (nieco ponad 400 metrów kwadratowych) oraz ośmiohektarowy park. Właścicielem posiadłości była najbogatsza w drugiej połowie XIX wieku bankierska rodzina Kronenbergów. Po wojnie odebrano majątek jego właścicielom i utworzono w nim sanatorium, a następnie szpital przeciwgruźliczy.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

23 kwietnia 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 26 kwietnia 2021 r.

 

Ciechocinek, fot. archiwum UMWKPCiechocinek, fot. archiwum UMWKPCiechocinek, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPCiechocinek, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPCiechocinek, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWieniec Zdrój w budowie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWieniec Zdrój w budowie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWieniec Zdrój w budowie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWieniec Zdrój w budowie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWieniec Zdrój w budowie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWieniec Zdrój w budowie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWieniec Zdrój w budowie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWieniec Zdrój w budowie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWieniec Zdrój w budowie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWieniec Zdrój w budowie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP