Aktualności

Szkolenie „Mama może wszystko-2” w Toruniu, fot. Andrzej Goiński
Szkolenie „Mama może wszystko-2” w Toruniu, fot. Andrzej Goiński

Pomagamy młodym rodzinom: środki na żłobki i nianie

Nawet 800 złotych miesięcznie mogą otrzymać rodziny z regionu na pokrycie kosztów zatrudnienia niani lub pobytu dziecka w żłobku. Środki z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego trafią też na utworzenie 640 miejsc dla maluchów w żłobkach i klubach dziecięcych. Dziś (28 lutego) w Golubiu-Dobrzyniu odbędzie się spotkanie informacyjne dla rodziców zainteresowanych tego rodzaju pomocą.

 

– Nasza oferta pomocy dla młodych rodzin to odpowiedź na oczekiwania i potrzeby rodziców. Dzięki realizacji tych projektów zwiększy się dostępność do placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi. Chodzi też o ułatwienie rodzicom powrotu na rynek pracy po przerwie w aktywności zawodowej – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

 

Vouchery, czyli pieniądze dla rodzin

 

Pierwszy rodzaj wsparcia to vouchery, czyli pomoc finansowa, która trafia bezpośrednio w ręce rodziców. Można ją wykorzystać na pokrycie kosztów opieki nad maluchami do trzeciego roku życia. Chodzi między innymi o wynagrodzenie niani (do 800 złotych miesięcznie) i dziennego opiekuna (do 600 złotych miesięcznie), a także opłacenie pobytu malucha w żłobku (do 800 złotych miesięcznie) lub klubie dziecięcym (do 600 złotych miesięcznie). Ze tej pomocy można korzystać przez 12 miesięcy. Dodatkowym wsparciem są szkolenia i doradztwo dla rodziców poszukujących pracy.

 

Voucherami dysponują organizacje pozarządowe, firmy i instytucje, które realizują projekty w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. W ramach ostatnio rozstrzygniętego konkursu samorząd województwa podzielił wsparcie na realizację 14 takich przedsięwzięć – część z nich już ruszyła, w pozostałych rekrutacja rozpocznie się w najbliższych miesiącach. Suma dofinansowania to 13,3 miliona złotych. Z pomocy skorzysta tysiąc rodziców.

 

Największe projekty zrealizują gmina Toruń, która kieruje wsparcie do 200 mieszkańców miasta, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, która pomoże pokryć koszty opieki nad dziećmi co najmniej 160 osobom z całego regionu, oraz firmy Strefa Edukacji E=MC2 oraz ATM Business Group, które przygotowały projekty skierowane do mieszkańców Grudziądza i powiatu grudziądzkiego.

 

Lista wszystkich projektów wraz z opisami oraz danymi kontaktowymi do beneficjentów

 

Więcej miejsc opieki dla maluchów

 

Wsparcie w ramach rozstrzygniętego właśnie naboru wniosków trafi też na realizację 26 projektów dotyczących tworzenia nowych miejsc opieki nad dziećmi oraz dostosowania ich do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powstaną 533 nowe miejsca w żłobkach, 81 miejsca opieki u dziennych opiekunów i 25 miejsc w klubach dziecięcych. Zaplanowano także utworzenie 16 nowych żłobków i 1 nowe klubu dziecięcego. Suma wsparcia z RPO to ponad 20 milionów złotych.

 

Dzięki tym środkom, możliwe będzie utworzenie pierwszych obiektów żłobkowych w gminach Łubianka i Zławieś Wielka. Nowe żłobki powstaną też między innymi w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Grudziądzu, Inowrocławiu i Brodnicy.

 

Lista projektów wraz z opisami

 

To kolejne tego rodzaju wsparcie ze środków RPO, które trafi do młodych rodzin z regionu. Informacja o realizowanych dotychczas projektach tutaj.

 

Spotkania informacyjne

 

Właśnie dobiegają końca bezpłatne szkolenia dla rodziców dzieci do lat trzech pod hasłem ,,Mama może wszystko 2!”. Przedstawimy na nich dostępne formy wsparcia ze środków unijnych na żłobki lub nianie, a także inne działania wspomagające w powrocie do aktywności zawodowej. Dziś (28 lutego) spotkanie odbędzie się w Starostwie Powiatowym w Golubiu-Dobrzyniu. Więcej na ten temat

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 stycznia 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 28 lutego 2018 r.