Aktualności

Spośród atrakcji przygotowanych dla dzieci wyjątkowym wydarzeniem był Łabiszyński Festiwal Latawców, fot. Tymon Markowski
Spośród atrakcji przygotowanych dla dzieci wyjątkowym wydarzeniem był Łabiszyński Festiwal Latawców, fot. Tymon Markowski

Polecamy na wakacyjny sierpień

Do końca wakacji pozostały jeszcze trzy tygodnie. W tym czasie wojewódzkie instytucje kultury przygotowały dla najmłodszych gry, zabawy, warsztaty plastyczne, muzyczne i teatralne.

 

Teatr i Galeria

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu zaprasza w dniach 16-21 sierpnia młodzież w wieku 14-19 lat na całodniowe warsztaty wokalno-choreograficzne, które przygotują tancerzy i wokalistów, mających wspierać przyszłe produkcje teatru. Warsztaty choreograficzne poprowadzi Michał Cyran – choreograf musicalowy, natomiast warsztaty wokalne Paulina Grochowska – jedna z najlepszych korepetytorek śpiewu musicalowego w Polsce. 22 sierpnia na scenie Teatru Muzycznego odbędzie się pokaz zdobytych przez warsztatowiczów umiejętności.

 

W każdy sierpniowy czwartek w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu odbywać się będą zajęcia plastyczne dla dzieci. Podczas artystycznych spotkań najmłodsi będą mieli możliwość poznania różnych sposobów twórczej wypowiedzi. Powstaną prace w wyjątkowych technikach: sgraffito na papierze, kalkografia, kolaż, monotypia, jak również prace przestrzenne z papieru czy gliny.

 

Muzea

„Wakacyjne wyprawy w przeszłość” to propozycja Muzeum Etnograficznego im. Marii-Znamierowskiej Prufferowej w Toruniu dla grup zorganizowanych. W programie poznawanie różnych aspektów dawnego życia mieszkańców małych miasteczek i wsi poprzez twórcze działania na muzealnych ekspozycjach (animacje plastyczne, muzyczne, taneczne, tradycyjne gry i zabawy). W każdy sierpniowy czwartek muzeum zaprasza na słuchanie baśni i bajek ludowych, a także twórcze działania na ich podstawie. Nie zabraknie również spotkań podczas zajęć „Kociołek ze sztuką”, „Robótki pod chmurką” i „O życiu nad rzeką”.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza dzieci, rodziców i opiekunów do udziału w rodzinnych warsztatach plastycznych „Bańki mydlane w roli głównej…”, które odbędą się 18 sierpnia. Zadaniem uczestników będzie wspólne przygotowanie kolorowych baniek mydlanych, tworzenie barwnych kompozycji malarskich na kartonie. Podsumowaniem zajęć będzie prezentacja bąbelkowych obrazów.

 

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie na wakacje przygotowało szereg imprez. Wśród nich plener ceramiczny, turniej wojów, gry i zabawy z przeszłości. W okresie wakacji codziennie będą się odbywały pokazy życia pierwszych rolników, pokazy wczesnośredniowiecznych rzemiosł, wyrób dawnych instrumentów muzycznych, wyroby łuków, strzał, a także inscenizacja codziennego życia mieszkańców Biskupina.

 

Ośrodki kultury

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu proponuje dla grup zorganizowanych wakacyjne warsztaty teatralne i muzyczne (konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie). Z kolei 10 sierpnia w ośrodku odbędą się warsztaty filmoznawcze adresowane do osób realizujących własne projekty filmowe, a także do wszystkich miłośników kina.

 

W sierpniowe wtorki Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza najmłodszych na cykl zajęć tematycznych. Wśród nich znajdą się zwiedzanie odległych krajów, poznawanie starych gier i zabaw, turniej rycerski, dzień z piratami, budowanie wigwamu,  eksperymenty naukowe, budowa robotów z butelek i puszek. Wszystkie zajęcia będą się odbywać w godzinach 10-13. Dla opiekunów KPCK przygotował w tym czasie możliwość skorzystania z biblioteczki oraz zwiedzania Galerii Sztuki Ludowej.

 

W Pałacu Lubostroń do końca wakacji najmłodsi nie będą się nudzić. W dniach 11-14 sierpnia odbędą się warsztaty filmowe „Fantastyczne wakacje”, 21 sierpnia jednostka zaprasza na koncert z cyklu „Pałac dzieciom”. Na zakończenie wakacji (21-27 sierpnia) odbędzie się kurs wokalny dla uzdolnionej młodzieży.

 

Biblioteki

Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza w sierpniu do swoich filii na wakacyjne warsztaty plastyczne. W filii nr 2 przy ulicy Kościuszki najmłodsi wraz z opiekunami zamienią bibliotekę w różaną altanę, w filii nr 6 przy ulicy Lelewela dzieci będą wykonywać  prace plastyczne ze smokami w tle, natomiast w filii nr 16 odbędą się zajęcia plastyczno-muzyczno-ruchowe dla dzieci w wieku 3- 10 lat.

 

W sierpniu prawie codziennie z propozycją dla najmłodszych wystąpi Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy. Różnorodna tematyka zajęć plastycznych, dydaktycznych, literackich, edukacyjnych, a także konkursów, gier i quizów powinna zadowolić dzieci odwiedzających bibliotekę. Począwszy od legend bydgoskich, poprzez bohaterów mitologii greckiej, kończąc na węzłach wodnych – wraz z wykwalifikowanymi opiekunami dzieci będą poznawać tajemnice otaczającego ich świata.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 sierpnia 2016 r.