Aktualności

Zajęcia plastyczne w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras
Zajęcia plastyczne w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras

Polecamy na wakacje

Podczas wakacji dzieci w Kujawsko-Pomorskiem z pewnością nie będą się nudzić. Liczne gry, zabawy, warsztaty plastyczne, muzyczne i teatralne to tylko część z tego, co przygotowały dla najmłodszych wojewódzkie instytucje kultury.

 

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu zaprasza w lipcu i sierpniu młodzież w wieku 14-19 lat na całodniowe warsztaty wokalno-choreograficzne, które przygotują tancerzy i wokalistów, mających wspierać przyszłe produkcje teatru. Warsztaty choreograficzne poprowadzi Michał Cyran – choreograf musicalowy, natomiast warsztaty wokalne Paulina Grochowska – jedna z najlepszych korepetytorek śpiewu musicalowego w Polsce.

 

Galerie

W każdy lipcowy wtorek i sierpniowy czwartek w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu odbywać się będą eksperymentalne zajęcia rozwijające dziecięcą wyobraźnie i wrażliwość plastyczną. Uczestnicy będą wykorzystywać różnorodne techniki malarskie, rysunkowe i graficzne. Wakacyjne miesiące w galerii to także nowe wystawy, między innymi prac uczniów z Teheranu oraz podsumowująca popołudniowe zajęcia dla dzieci, które odbywały się w roku szkolnym.

 

„Sztuka prostoty szuka” to warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży, na które w okresie wakacyjnym zaprasza Galeria Wozownia w Toruniu. Cykl zajęć będzie odbywać się w przestrzeni galerii i swoją tematyką nawiązywać do aktualnych wystaw. Uczestnicy będą mogli doświadczyć całego bogactwa środków wyrazu, które można zaangażować do tworzenia współczesnej sztuki.

 

Muzea

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie na wakacje przygotowało szereg imprez. Wśród nich turniej łuczniczy, plener ceramiczny, turniej wojów, gry i zabawy z przeszłości. W okresie wakacji codziennie będą się odbywały pokazy życia pierwszych rolników, pokazy wczesnośredniowiecznych rzemiosł, wyrób dawnych instrumentów muzycznych, wyroby łuków, strzał, a także inscenizacja codziennego życia mieszkańców Biskupina.

 

„Wakacyjne wyprawy w przeszłość” to propozycja Muzeum Etnograficznego im. Marii-Znamierowskiej Prufferowej w Toruniu dla grup zorganizowanych. W programie poznawanie różnych aspektów dawnego życia mieszkańców małych miasteczek i wsi poprzez twórcze działania na muzealnych ekspozycjach (animacje plastyczne, muzyczne, taneczne, tradycyjne gry i zabawy). W każdy lipcowy i sierpniowy czwartek muzeum zaprasza na słuchanie baśni i bajek ludowych, a także twórcze działania na ich podstawie. Nie zabraknie również znanych projektów jak „Kociołek ze sztuką” i „Etnowyprawka malucha” oraz koncertów zespołów folklorystycznych.

 

Ośrodki kultury

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu w lipcu organizuje cykl wakacyjnych zajęć edukacyjnych z dziedziny teatru, filmu i muzyki w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Golubiu-Dobrzyniu. 6 lipca i 10 sierpnia w siedzibie ośrodka obędą się warsztaty filmoznawcze adresowane do osób realizujących własne projekty filmowe, a także do wszystkich miłośników kina. Dla grup zorganizowanych w lipcu i sierpniu ośrodek proponuje wakacyjne warsztaty teatralne i muzyczne.

 

W lipcowe i sierpniowe wtorki Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza najmłodszych na cykl zajęć tematycznych. Wśród nich znajdą się zwiedzanie odległych krajów, poznawanie starych gier i zabaw, turniej rycerski, dzień z piratami, budowanie wigwamu,  eksperymenty naukowe, budowa robotów z butelek i puszek. Wszystkie zajęcia będą się odbywać w godzinach 10-13. Dla opiekunów KPCK przygotował w tym czasie możliwość skorzystania z biblioteczki oraz zwiedzania Galerii Sztuki Ludowej.

 

Również Pałac Lubostroń przygotował ofertę na wakacje z myślą o dzieciach. Od 28 czerwca do 3 lipca odbędzie się, współorganizowany przez pałac, Łabiszyński Festiwal Latawców. W wakacyjnym programie także warsztaty „Fantastyczne wakacje” i „Wakacje z Pałacem”, koncerty z cykli „Pałac dzieciom” i „Koncerty pałacowe- niedzielne spotkania rodzinne”.

 

Biblioteki

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaplanowała cykl spotkań „Moje miasto ma urodziny”. 670 rocznicę nadania praw miejskich Bydgoszczy dzieci będą świętować poprzez zajęcia plastyczne, edukacyjne, czytanie bydgoskich legend, zwiedzania miasta, gry miejskie. Przykładowo 1 lipca ogłoszony zostanie konkurs na przewodnik „Moje miejsca w Bydgoszczy”. 28 lipca odbędą się zajęcia, podczas których najmłodsi wraz z opiekunami będą wykonywać prezenty i tort urodzinowy dla Bydgoszczy.

 

Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza na wakacje do swoich do filii na różnorodne zajęcia przygotowane z myślą o najmłodszych. Filia nr 6 przy ulicy Lelewela zaprasza na „Wakacje ze smokami”, w filii nr 12 przy ulicy Fałata dzieci dowiedzą się jak tworzyć gazetę, w filii nr 5 przy ulicy Lubickiej najmłodsi będą bawić się w cyrk, natomiast w filii nr 14 przy ulicy Łyskowskiego w każdy wakacyjny wtorek i czwartek będą poznawać tajemnicę kolorów w książkach.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

27 czerwca 2016 r.