Aktualności

Teatr im. Wilama Horzycy z okazji Dnia Kobiet proponuje spektakl „Odlot. Last minute”, fot. Andrzej Goiński
Teatr im. Wilama Horzycy z okazji Dnia Kobiet proponuje spektakl „Odlot. Last minute”, fot. Andrzej Goiński

Polecamy na Dzień Kobiet

Oryginalnym prezentem na Dzień Kobiet będzie z pewnością zaproszenie na wydarzenie kulturalne. Jest w czym wybierać. Specjalne programy na 8 marca przygotowały Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny, Teatr im. Wilama Horzycy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury, Muzeum Etnograficzne w Toruniu i Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka.

 

Dzień przed Dniem Kobiet (7 marca) w Teatrze Muzycznym w Toruniu wystąpi izraelska piosenkarka Noam Vazana. Artystka, obdarzona charyzmatycznym głosem, porównywanym nierzadko do Niny Simone czy Mercedes Sosy, łączy bliskowschodnie i północnoafrykańskie muzyczne mieszanki, tworząc autorskie kompozycje. Więcej na stronie teatru.

 

Spektakl „Odlot. Last minute” proponuje dla pań Teatr im. Wilama Horzycy. Jest to musical  z dużą dawką humoru, który jest próbą zbudowania kulturalnego „mostu powietrznego” pomiędzy stolicami naszego województwa Toruniem i Bydgoszczą. Lot umilą rozśpiewani pasażerowie, którzy przypomną znane polskie przeboje między innymi: „Lubię wiosnę”, „Cygańska dusza”, „Czy lubi Pani cza-czę”. Więcej na stronie teatru.

 

Koncert tria Rafał Gorzycki Ensemble Tuning proponuje Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Zespół tworzą wyjątkowy muzycy: Tpyton – flecista i kompozytor, koncertmistrz Opery Nova w Bydgoszczy oraz Kuba Ziołek – laureat Paszportu Polityki 2016, lider wielu ważnych projektów i zespołów z pogranicza muzyki eksperymentalnej, elektronicznej i improwizowanej. Lider projektu i perkusista, kompozytor – Rafał Gorzycki, jest zaliczany do grona najważniejszych i najbardziej twórczych, płodnych artystów współczesnego jazzu oraz kameralistyki w Polsce. Więcej na stronie KPCK.

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu z okazji Dnia Kobiet zaprasza na spotkanie „Babskie gadanie (całkiem) do rzeczy”. Z tej okazji po wystawie „(Nie)potrzebne, (nie)piękne, (nie)cenne. Reaktywacja rzeczy” ekspozycji tropem kobiecej codziennej zaradności i niecodziennej kreatywności oprowadzą jej autorki Hanna Łopatyńska i Grażyna Szelągowska. Więcej na stronie muzeum.

 

W Dniu Kobiet nową wystawę „Jej portret” pokaże Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka. Na przygotowany w oparciu o zbiory galerii zestaw złożyły się wizerunki kobiet w różnym wieku; są wśród nich portrety dziewcząt, mam, nauczycielek, staruszek, a ponieważ najczęściej stosowanym przez dzieci w portretach jest ujęcie „en face” – odwiedzający będą musieli przygotować się na ponad osiemdziesiąt kobiecych spojrzeń.

 

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny, Teatr im. Wilama Horzycy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury, Muzeum Etnograficzne w Toruniu i Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

6 marca 2018 r.