Aktualności

Fot. Andrzej Żeglarski
Fot. Andrzej Żeglarski

Pod znakiem dobrej żywności

Nasza regionalna sieć Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze, będąca częścią Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, powiększyła się o osiem kolejnych podmiotów. Uroczyste wręczenie certyfikatów nowym członkom odbyło się 8 września w restauracji Twoje Smaki w Inowrocławiu.

 

Województwo Kujawsko-Pomorskie jest regionem członkowskim Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego od stycznia 2012 roku. Główną ideą sieci jest stymulowanie rozwoju turystyki i lokalnej przedsiębiorczości, poprzez promocję lokalnych i regionalnych produktów żywnościowych, wytwarzanych z lokalnych surowców rolnych.

 

– Kujawy i Pomorze to bogactwo przednich, wytworzonych z troską o jakość produktów spożywczych. Lista naszych wyrobów tradycyjnych jest długa, nie brakuje też wytwórców pielęgnujących kulinarną tradycję regionu, którzy z sukcesem promują kujawsko-pomorskie smaki – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Charakterystyczne oznaczenie – biała czapka kucharska tzw. budyniówka z nożem i widelcem na błękitnym tle, wraz z opisem: „Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze” potwierdza, że wyróżnione nim produkty żywnościowe i potrawy charakteryzują się najwyższą jakością. Wybierając tak oznakowane produkty, nabywamy żywność związaną z naszym regionem – wytworzoną z surowców pochodzących z regionu Kujaw i Pomorza, z zastosowaniem tradycyjnych receptur i metod.

 

Członkami regionalnej sieci są małe i średnie firmy branży rolno-spożywczej – producenci i dystrybutorzy żywności, w tym gospodarstwa rolne, gospodarstwa agroturystyczne, przedsiębiorstwa rybackie, restauracje i inne punkty gastronomiczne oraz sprzedawcy hurtowi i detaliczni.

 

Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze

 

W ostatnich dniach grono członków powiększyło się o 8 kolejnych firm, które uzyskały prawo do posługiwania się marką sieci regionalnej Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze:

  • Anna Florkiewicz (wyroby cukiernicze i piekarnicze), Brzozie (powiat brodnicki),
  • Specjały Spod Strzechy Józef Siadak, Lubicz Dolny (powiat toruński),
  • Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi Andrzej Klonecki, Kruszwica (powiat inowrocławski),
  • Tradycyjne Jadło Mirosława Wilk, Wielgie (powiat lipnowski),
  • Masarnia Władysławowo sp.j., Władysławowo (gmina Łabiszyn, powiat żniński),
  • AGRO-VISBEK (Bydgoszcz) – Zakład–Masarnia, Nakło nad Notecią,
  • Spółdzielnia Mleczarska, Drzycim (powiat świecki),
  • INPOL Gronikowscy (piekarnia), Inowrocław.

 

Nasza regionalna sieć Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze liczy już 39 członków (lista).

 

Samorząd Województwa wspiera członków sieci regionalnej Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze poprzez organizację wielu działań promocyjnych. Dzięki temu członkowie zyskują dodatkowe okazje do promocji swoich produktów poprzez wspólny udział w targach, wystawach i wielu imprezach promujących dobrą żywność z regionu. Firmy zrzeszone w ramach sieci regionalnej mają możliwość  zamieszczenia informacji o własnej działalności i ofercie na międzynarodowej stronie internetowej Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, a także w materiałach promocyjnych.

 

W uroczystym wręczeniu certyfikatów nowym członkom sieci uczestniczył wicemarszałek Dariusz Kurzawa.

 

Departament Rolnictwa i Geodezji  Urząd Marszałkowski

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

8 września 2015 r.

Uroczystość wręczenia certyfikatów sieci Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i PomorzeUroczystość wręczenia certyfikatów sieci Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i PomorzeUroczystość wręczenia certyfikatów sieci Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i PomorzeUroczystość wręczenia certyfikatów sieci Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i PomorzeUroczystość wręczenia certyfikatów sieci Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i PomorzeUroczystość wręczenia certyfikatów sieci Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i PomorzeUroczystość wręczenia certyfikatów sieci Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i PomorzeUroczystość wręczenia certyfikatów sieci Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze