Aktualności

Minister Rainer Robra z oficjalną wizytą w Kujawsko-Pomorskiem, fot. Mikołaj Kuras
Minister Rainer Robra z oficjalną wizytą w Kujawsko-Pomorskiem, fot. Mikołaj Kuras

Początek współpracy z Saksonią-Anhalt

Na zaproszenie marszałka Piotra Całbeckiego z oficjalną wizytą w Kujawsko-Pomorskiem przebywał szef kancelarii premiera niemieckiego landu Saksonia-Anhalt minister Rainer Robra, któremu towarzyszyli konsul generalna RFN w Gdańsku Cornelia Pieper i niemiecki konsul honorowy w Bydgoszczy Jarosław Kuropatwiński. 10 lutego odwiedzili Toruń, 11 lutego Bydgoszcz.  

 

– Jesteśmy zainteresowani dobrymi relacjami i współpracą międzyregionalną z sąsiadami zza Odry. Liczę na to, że ta pierwsza na tak poważnym szczeblu wizyta otworzy nam drogę do przyszłej współpracy i wymiany gospodarczej, kulturalnej i turystycznej oraz naukowej i edukacyjnej – podkreśla marszałek Całbecki.

 

W pierwszym dniu wizyty ministra Robrę i towarzyszące mu osoby podejmowali w Urzędzie Marszałkowskim marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. W Toruniu naszym niemieckim gościom zaprezentowaliśmy Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii i zbiory Małej Biblioteki Prawa Niemieckiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W tej części programu znalazły się również spotkania z toruńskimi środowiskami samorządowymi, naukowymi i biznesowymi.

 

W Bydgoszczy nasi goście, którym towarzyszył wicemarszałek Ostrowski, spotkali się z wojewodą Mikołajem Bogdanowiczem i prezydentem miasta Rafałem Bruskim, odwiedzili Filharmonię Pomorską i Operę Nova oraz Pesę i Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny, a także Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC). Zwiedzili też bydgoską starówkę.

 

Urodzony w 1951 roku Rainer Robra jest z wykształcenia prawnikiem, studiował prawo w Göttingen i Hamburgu. Na początku kariery był między innymi sędzią w Hannowerze i prokuratorem w Celle w Dolnej Saksonii. W latach 80-tych rozpoczął pracę w Ministerstwie Sprawiedliwości Dolnej Saksonii, w latach 1990-1994 był ministrem sprawiedliwości w rządzie Saksonii-Anhalt, a później prowadził własną kancelarię prawną w Magdeburgu. Funkcję szefa kancelarii premiera Saksonii-Anhalt pełni od 2002 roku. Jest też członkiem parlamentu federalnego (reprezentuje land w złożonym z przedstawicieli rządów krajów związkowych Bundesracie) i odpowiada za politykę medialną rządu Saksonii-Anhalt.

 

Saksonia-Anhalt ze stolicą w Magdeburgu jest jednym z 16 krajów związkowych Republiki Federalnej Niemiec, jednym z tak zwanych nowych landów (przed zjednoczeniem Niemiec w granicach NRD), ósmym co do obszaru i dziesiątym pod względem populacyjnym. Ważną gałęzią gospodarki jest przemysł chemiczny (25 tysięcy zatrudnionych), w bilansie ekonomicznym ważą też zlokalizowane tu liczne farmy wiatrowe oraz produkcja żywności. Land współpracuje z polskimi województwami warmińsko-mazurskim i mazowieckim.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

10 lutego 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 12 lutego 2016 r.

Minister Rainer Robra z oficjalną wizytą w Kujawsko-Pomorskiem, fot. Mikołaj KurasMinister Rainer Robra z oficjalną wizytą w Kujawsko-Pomorskiem, fot. Mikołaj KurasMinister Rainer Robra z oficjalną wizytą w Kujawsko-Pomorskiem, fot. Mikołaj KurasMinister Rainer Robra z oficjalną wizytą w Kujawsko-Pomorskiem, fot. Mikołaj KurasMinister Rainer Robra z oficjalną wizytą w Kujawsko-Pomorskiem, fot. Mikołaj Kuras

 

Minister Rainer Robra z oficjalną wizytą w Kujawsko-Pomorskiem, fot. Gabinet MarszałkaMinister Rainer Robra z oficjalną wizytą w Kujawsko-Pomorskiem, fot. Gabinet MarszałkaMinister Rainer Robra z oficjalną wizytą w Kujawsko-Pomorskiem, fot. Gabinet MarszałkaMinister Rainer Robra z oficjalną wizytą w Kujawsko-Pomorskiem, fot. Gabinet MarszałkaMinister Rainer Robra z oficjalną wizytą w Kujawsko-Pomorskiem, fot. Gabinet Marszałka