Aktualności

Nowa siedziba dla domu dziecka w Brzeziu w powiecie włocławskim, fot. Mikołaj Kuras
Nowa siedziba dla domu dziecka w Brzeziu w powiecie włocławskim, fot. Mikołaj Kuras

Pociąg z funduszami nabiera tempa

Kilkadziesiąt ogłoszonych konkursów, ponad sto zawartych umów o dofinansowanie projektów i pierwsze pieniądze w rękach mieszkańców. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 uruchomiliśmy już między innymi stypendia edukacyjne dla 1,7 tysiąca uczniów, ruszają też wielomilionowe inwestycje na drogach wojewódzkich.

 

W ramach nowego Regionalnego Programu Operacyjnego województwo dysponuje kwotą 9,5 miliarda złotych. To dwa razy więcej, niż mieliśmy do dyspozycji w pierwszym rozdaniu unijnych środków. Wsparcie trafia zarówno na wielomilionowe projekty inwestycyjne, jak i ważne projekty społeczne. Priorytety to między innymi walka z wykluczeniem społecznym i ubóstwem, wyrównywanie szans rejonów i środowisk rozwijających się dotąd wolniej oraz wsparcie dla gospodarki, zwłaszcza poprzez inwestycje w innowacje.

 

– Gorąco zachęcam do sięgania po wsparcie dostępne w ramach nowej odsłony naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. To pieniądze na poprawę jakości życia wszystkich mieszkańców regionu. Liczymy na współpracę i zaangażowanie społeczności lokalnych, środowisk samorządowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i wszystkich aktywnych mieszkańców – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Pierwsza zakończona inwestycja finansowana ze środków naszego RPO nowej perspektywy to nowa siedziba dla domu dziecka w Brzeziu w powiecie włocławskim. Nowe budynki – trzystumetrowe, przypominające bardziej dobrze zaprojektowane domy dla dużej rodziny niż tradycyjne obiekty o takim przeznaczaniu – to z jednej strony poprawa warunków mieszkających tu dzieci, z drugiej realizacja zupełnie nowej koncepcji działania tego typu instytucji. Więcej.

 

Ponad 1,7 tysiąca uzdolnionych uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych otrzymało już stypendia w ramach marszałkowskiego projektu „Prymus Pomorza i Kujaw”. Tego rodzaju wsparcie będziemy wypłacać co roku. W planach jest też uruchomienie stypendiów dla uczniów uzdolnionych w zakresie przedmiotów zawodowych. Więcej.

 

Z RPO finansowane są też gruntowne przebudowy dróg wojewódzkich. Wkrótce prace rozpoczną się na pierwszych pięciu trasach: ze Żnina do granicy województwa (nr 251), z Lipna do granicy województwa (nr 559), ze Stolna do Wąbrzeźna (nr 548), z Brześcia do Kowala (nr 265) oraz na dwóch odcinkach drogi Tuchola-Świecie (nr 240). Obejmą odcinki o łącznej długości 100 kilometrów. Więcej.

 

Strażacy ochotnicy z Kujawsko-Pomorskiego otrzymają ponad 4 miliony złotych na zakup siedmiu ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych. Wozy trafią do jednostek OSP w Papowie Toruńskim, Lnianie, Śmiłowicach, Tłuchowie, Straszewie, Jabłonowie Pomorskim i Nowej Wsi Wielkiej. Umowę w tej sprawie podpisano  16 grudnia. Więcej.

 

Samorząd województwa od lat systematycznie wspiera remonty konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane w zabytkach Kujaw i Pomorza. W latach 2009-2015 środki z Unii Europejskiej oraz budżetu województwa umożliwiły realizację blisko tysiąca tego rodzaju zadań. W 2016 roku ze wsparcia skorzystało 123 właścicieli i opiekunów zabytków. Więcej.

 

Każdy, kto zechce sięgnąć po unijne wsparcie, może uzyskać wiedzę na temat mechanizmów związanych z aplikowaniem po europejskie środki. Informacji udzielają Punkty Informacyjne o Funduszach Europejskich w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Grudziądzu i Inowrocławiu. Zapraszamy też do udziału w organizowanych przez Urząd Marszałkowski spotkaniach informacyjnych i szkoleniach dla przyszłych beneficjentów. Szczegóły na www.mojregion.eu.   

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

27 grudnia 2016 r.