Aktualności

Uczestnicy lipcowego rejsu z Rygi do Tallina, organizowanego w ramach konkursu ,,Kurs na Horn”. Fot. archiwum Bractwa Kaphornowców
Uczestnicy lipcowego rejsu z Rygi do Tallina, organizowanego w ramach konkursu ,,Kurs na Horn”. Fot. archiwum Bractwa Kaphornowców

Pływali po Bałtyku, popłyną na Horn

Blisko cztery tysiące uczniów z siedemnastu szkół w całym regionie uczestniczyło w edukacyjno-wychowawczym programie samorządu województwa i żeglarskiego Bractwa Kaphornowców. W lipcu czwórka zwycięzców etapu wojewódzkiego konkursu wiedzy o morskiej historii Polski popłynęła w rejs bałtycki z Tallina do Rygi. Ogólnopolski finał zmagań, w którym nagrodą jest rejs na Przylądek Horn, już we wrześniu. 

 

Program i konkurs „Kurs na Horn” łączy edukację morską i historyczną z morskim kształtowaniem charakterów. Adresowany jest do wszystkich szkół i wszystkich uczniów w Kujawsko-Pomorskiem. Na każdym etapie młodzi ludzie musieli się wykazać zaangażowaniem i wiedzą na temat morskiej historii Polski. W wojewódzkim etapie zmagań wyłoniono czwórkę najlepszych uczniów, którzy w nagrodę popłynęli w tygodniowy rejs po Morzu Bałtyckim na trasie Tallin-Ryga.

 

W rejsie udział wzięli: Martyna Kurz, Szymon Jabłoński (VI liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy) oraz i Kinga Sawicka Wiktoria Sasinowska (Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcące w Toruniu). Towarzyszył im Krzysztof Seroczyński, laureat I edycji konkursu ,,Kurs na Horn”. W grupie tej zabrakło Karoliny Nowak (I Liceum Ogólnokształcące w Nakle), gdyż w tym czasie uczestniczyła w Rejsie Niepodległości dookoła świata pod żaglami Daru Młodzieży. Gratulujemy!

 

Młodzi żeglarze rozpoczęli  swoją morską przygodę w Tallinie, gdzie w imieniu marszałka Piotra Całbeckiego oraz obecnej załogi okrętu ORP Orzeł złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą na ścianie tamtejszego Muzeum Morskiego. Upamiętnia internowanie 15 września 1939 r.  polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł” w porcie w Tallinie, oraz jego brawurową ucieczkę z portu pod dowództwem kapitana Jana Grudzińskiego. Po drodze na zaproszenie Konsulatu Honorowego Finlandii w Polsce zawinęli między innymi do portu w Helsinkach.

 

Finał konkursu odbędzie się 12 września w Urzędzie Marszałkowskim. Jego zwycięzca opłynie przylądek Horn w towarzystwie wytrawnych żeglarzy, dołączając do elitarnego klubu kaphornowców.

 

Czytaj także Walczą o rejs na Horn

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

1 sierpnia 2018 r.

 

Fot. archiwum Bractwa KaphornowcówFot. archiwum Bractwa KaphornowcówFot. archiwum Bractwa KaphornowcówFot. archiwum Bractwa Kaphornowców