Aktualności

Fot. Andrzej Goński
Fot. Andrzej Goński

Pługiem do zwycięstwa

Minister rolnictwa i rozwoju wsi oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego patronowali regionalnemu konkursowi orki (24-26 września) w Bielicach w powiecie mogileńskim. W widowiskowej rywalizacji uczestniczyli rolnicy oraz uczniowie szkół rolniczych województw kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i wielkopolskiego. 

 

– Jako województwo jesteśmy jednym z największych producentów rolnych w kraju. Jest to powód do dumy, ważna część naszej regionalnej tożsamości – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Konkurs orki to oczywiście trochę zabawa, ale z ważnym przesłaniem.
 

Młodzi adepci rolnictwa startowali w dwóch kategoriach, orki trzyskibowym pługiem tradycyjnym i orki czteroskibowym pługiem obracalnym, doświadczeni zawodowcy tylko w tej drugiej kategorii. Sędziowie oceniali przede wszystkim prostoliniowość i głębokość bruzdy oraz dokładność zaorania. W konkursie uczniowskim z orką pługiem tradycyjnym najlepiej poradził sobie Paweł Człapiński z ZS CKP w Kowalu (pow. włocławski). Na kolejnych miejscach uplasowali się Konrad Fajfer z ZS w Bielicach oraz Patryk Fijałkowski z ZS CKU w Gronowie (pow. toruński). 4-skibowym pługiem obracalnym najsprawniej orał Karol Zaparucha z ZS Bielice. Wyprzedził Radosława Rakowskiego z ZS RCKU w Przemystce (pow. radziejowski) oraz Mateusza Omieczyńskiego z ZS w Grudziądzu. W konkursie dla rolników tytuł najlepszego zdobył Maciej Ostrowicki z powiatu bydgoskiego. Na podium stanęli również Dariusz Chodkowski z powiatu świeckiego oraz Michał Gwit z powiatu żnińskiego. 

 

Imprezę zorganizowały samorząd powiatu mogileńskiego, Fundacja Powiatu Mogileńskiego, Zespół Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Bielicach, Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza, Wojewódzki Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych oraz miesięcznik „TopAgrar Polska”. Nowoczesny sprzęt do przeprowadzenia zawodów dostarczyły lokalne firmy zaopatrzenia rolnictwa.

 

W uroczystym otwarciu konkursu uczestniczył wicemarszałek województwa Dariusz Kurzawa.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

24 września 2015 r.

Ostatnia aktualizacja: 28 września 2015 r.

 

Fot. Andrzej Goński Fot. Andrzej Goński Fot. Andrzej Goński Fot. Andrzej Goński Fot. Andrzej Goński Fot. Andrzej Goński Fot. Andrzej Goński Fot. Andrzej Goński Fot. Andrzej Goński Fot. Andrzej Goński

 

W konkursie uczniowskim z orką pługiem tradycyjnym najlepiej poradził sobie Paweł Człapiński z ZS CKP w Kowalu (pow. włocławski). Na kolejnych miejscach uplasowali się Konrad Fajfer z ZS w Bielicach oraz Patryk Fijałkowski z ZS CKU w Gronowie (pow. toruński). 4-skibowym pługiem obracalnym najsprawniej orał Karol Zaparucha z ZS Bielice. Wyprzedził Radosława Rakowskiego z ZS RCKU w Przemystce (pow. radziejowski) oraz Mateusza Omieczyńskiego z ZS w Grudziądzu. W konkursie dla rolników tytuł najlepszego zdobył Maciej Ostrowicki z powiatu bydgoskiego. Na podium stanęli również Dariusz Chodkowski z powiatu świeckiego oraz Michał Gwit z powiatu żnińskiego. 

Normal
0

21

false
false
false

PL
X-NONE
X-NONE

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:8.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:107%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,sans-serif;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-language:EN-US;}