Aktualności

Ceremonia przekazania umów dotacyjnych na modernizację wiejskich dróg, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Ceremonia przekazania umów dotacyjnych na modernizację wiejskich dróg, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Pieniądze na wiejskie drogi

Samorząd województwa dofinansuje w tym roku czterdzieści dwie inwestycje modernizacyjne na drogach dojazdowych do gruntów rolnych w całym regionie. Środki, ponad 12 mln złotych, pochodzą z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych (FOGR), który powstaje z opłat za wyłączenia pól i łąk z produkcji rolnej. Z przedstawicielami beneficjentów, którymi są gminy wiejskie, spotkali się marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, członek zarządu województwa Dariusz Kurzawa i radny województwa Józef Łyczak. Zdjęcia do pobrania

 

Lista beneficjentów

 

– To dotacje na modernizację tej części infrastruktury drogowej, której nie możemy finansować z innych środków. Polne drogi, w złych warunkach pogodowych często nieprzejezdne, zmieniamy w drogi utwardzone poprawiając efektywność gospodarowania na wsi – wyjaśniał w rozmowie z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki.

 

Przewodnicząca Elżbieta Piniewska podkreśliła w swoim wystąpieniu, że wspomagając efektywności i ułatwiając pracę w gospodarstwach rolnych samorząd województwa konsekwentnie realizuje założoną politykę wobec wsi. Radny Józef Łyczak dodał, że każda adresowana do rolników pomoc jest potrzebna i ważna.

 

Odpowiedzialny w zarządzie województwa za rolnictwo Dariusz Kurzawa poinformował, że marszałkowska administracja przystępuje właśnie do ważnego dla rolników dużego projektu dotyczącego retencji. Mówił też o znacznych środkach z Krajowego Planu Odbudowy, które nasze województwo będzie mogło wykorzystać na przedsięwzięcia związane z budową i modernizacją wiejskich sieci wodno-kanalizacyjnych.

 

Łączna długość modernizowanych w tym roku za pieniądze z FOGR odcinków drogowych to 31 kilometrów. W latach 1999-2023 było to łącznie ponad 2 tysiące kilometrów, a łączna wartość dotacji przekroczyła 140 mln złotych.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

2 lipca 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 3 lipca 2024 r.