Piąte urodziny Banku Mleka
Regionalny Bank Mleka Kobiecego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu świętuje pięciolecie istnienia. Był pierwszą w Polsce taką instytucją o zasięgu regionalnym. Powstał po to, by ciężko chore noworodki i wcześniaki mogły być odżywiane najlepszym dla nich, zdrowym pokarmem. We wtorkowym (29 maja) uroczystym spotkaniu z wolontariuszkami i personelem banku uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.
– Mleko kobiece jest unikalną, dynamicznie zmieniająca się substancją, której skład i właściwości dostosowują się do aktualnych potrzeb dziecka oraz jego stanu zdrowia. To swoisty gatunkowo pokarm, łatwo przyswajalny. Zawiera wszystkie niezbędne i idealnie zbilansowane składniki odżywcze, budulcowe, immunologiczne i rozwojowe. Jego skład jest zmienny – inny zaraz po porodzie, inny w kolejnych tygodniach i miesiącach życia. Takich właściwości nie posiada żadne mleko modyfikowane, którego skład jest zawsze stały, ściśle określony. Mleko kobiece, w przeciwieństwie do sztucznego, żyje. Zawiera bardzo dużą liczbę pożytecznych bakterii, które naturalnie zasiedlają przewód pokarmowy dziecka, wpływając na jego rozwój, na rozwój jego układu odpornościowego i nerwowego. Zawarte w nim oligosacharydy działają jak naturalne prebiotyki – tak o naturalnym pokarmie kobiecym mówi kierująca naszym Bankiem Mleka doktor Elena Sinkiewicz-Darol, biotechnolog, specjalistka w dziedzinie biologii medycznej. Mleko z banku
– Patrząc na te pięć lat ciężkiej pracy widzimy setki wyleczonych i nakarmionych dzieci i ich uśmiechniętych rodziców, co utwierdza nas w przekonaniu, że to co robimy ma głęboki sens – napisała w zaproszeniu na uroczyste spotkanie z okazji pięciolecia banku dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego Sylwia Sobczak.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
29 maja 2018 r.
ostatnia aktualizacja: 30 maja 2018 r.