Aktualności

Pasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Jacek Piotrowski
Pasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Jacek Piotrowski

Pasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego

Od końca maja dach Urzędu Marszałkowskiego przy placu Teatralnym w Toruniu jest domem dla pięciu pszczelich rodzin. To jedyna taka pasieka w mieście. Fachową opiekę nad pszczołami zapewnia Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu.

 

Mamy nadzieję, że pszczoły na stałe zadomowią się na dachu naszego urzędu. Liczymy, że więcej podobnych pasiek pojawi się również w innych miastach regionu. To dobry sposób na promocję pszczelarstwa oraz walkę z groźnym zjawiskiem masowego wymierania tych pożytecznych owadów – mówi marszałek Piotr Całbecki. 

 

Pięć uli przekazał nieodpłatnie producent sprzętu pszczelarskiego Tomasz Łysoń, natomiast rodziny pszczele zasiedlono przy pomocy pasieki hodowlanej z ODR Zarzeczewo (3 rodziny pszczele) oraz prezesów regionalnych związek pszczelarzy z Bydgoszczy i Włocławka (po jednej rodzinie pszczelej).

 

Zadbaliśmy o to, aby ule zasiedlone były przez łagodny gatunek owadów oraz miały fachową opiekę. Idea jaka przyświecała temu celowi, to popularyzacja roli pszczoły miodnej w środowisku miejskim. Zapewniam, że pszczołom nie stanie się krzywda, ponieważ te owady umieją świetnie adaptować się do nowych warunków, także miejskich – tłumaczy Tadeusz Dussa, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Toruniu, który opiekuje się pasieką.

 

Ule w centrach europejskich miast pojawiają się coraz częściej. Także i w Polsce od kilku lat zwiększa się ilość pasiek na obiektach miejskich. Pojawiają się na budynkach hotelowych, restauracyjnych,  budynku Sejmu, Ministerstwa Rolnictwa czy Pałacu Kultury w Warszawie – oczywiście w odpowiedniej odległości od ludzi, by owady nie były niepokojone.

W świecie obserwuje się katastrofalne, masowe wymieranie pszczół, które dotyka także i Polskę. Ekolodzy przypominają, że zawartość co czwartej łyżki na naszym stole, w końcowym efekcie, zawdzięczamy pracy tych owadów. Albert Einstein mówił, że gdy umrze ostatnia pszczoła, życie na ziemi zaniknie w ciągu czterech lat.

 

Zakładamy iż 200 tysięcy pszczół na dachu urzędu wyprodukuje  krystalicznie czysty miód.  Potwierdziły to badania przeprowadzone w Instytucie Ogrodnictwa w Puławach na produktach z wyżej wymienionych pasiek w Polsce.

 

 

Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu oraz

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

13 czerwca 2016 r.

 

Pasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Jacek PiotrowskiPasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Jacek PiotrowskiPasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Jacek PiotrowskiPasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Jacek PiotrowskiPasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Jacek PiotrowskiPasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Jacek PiotrowskiPasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Jacek PiotrowskiPasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Jacek PiotrowskiPasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Jacek PiotrowskiPasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Jacek PiotrowskiPasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Jacek PiotrowskiPasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Jacek Piotrowski