Aktualności

Wręczenie medalu Unitas Durat Zofii Mikulskiej, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com dla UMWKP
Wręczenie medalu Unitas Durat Zofii Mikulskiej, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com dla UMWKP

Pani Zofia Mikulska świętowała setne urodziny

Pełna zapału mieszkanka powiatu żnińskiego, entuzjastka gier planszowych Zofia Mikulska  świętowała niedawno setne urodziny. Jubilatkę, która została uhonorowana marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, odwiedziła przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

 

Zofia Mikulska, z domu Piotrowicz, urodziła się 26 listopada 1923 roku w niewielkiej miejscowości w okolicy Magdeburga w Niemczech. Dzieciństwo spędziła w Pułaczowie w województwie świętokrzyskim. Następnie razem z rodziną zamieszkała w w Kawodrzy pod Częstochową (obecnie jest to dzielnica Częstochowy). Tam zastała ją wojna we wrześniu 1939 roku. Próbowała wraz z rodziną uciec do Warszawy, w drodze przeżyła bombardowanie i w rezultacie rodzina wróciła do Kawodrzy.

 

Pani Zofia w 1940 roku została zatrzymana podczas łapanki, w rezultacie skierowano ją do pracy przymusowej w niemieckim gospodarstwie rolnym w okolicy miasta Brzeg (ówczesne tereny Niemiec). Mając niespełna siedemnaście lat musiała ciężko pracować na polu i w oborze przy bydle. Warunki w jakich przyszło żyć pani Zofii w tym czasie, były skrajnie trudne. Postanowiła stamtąd uciec, we wrześniu 1941 roku po pozbyciu się dokumentów udała się pociągiem w głąb Niemiec, by dotrzeć do wujka, który pracował jako zarządca w niemieckim majątku ziemskim w okolicach Erfurtu. Podjęła pracę na roli, później została pokojówką właścicielki majątku. Tam poznała swojego przyszłego męża Kazimierza Mikulskiego, byłego ułana, uczestnika walk nad Bzurą w 1939 roku. W 1945 roku stanęli na ślubnym kobiercu.

 

Po wojnie Mikulscy wrócili do Polski i zamieszkali w Dąbrowie (powiat mogileński), gdzie prowadzili gospodarstwo rolne. Doczekali się czworga dzieci, dziesięciorga wnuków, czternaściorga prawnuków oraz czworga praprawnuków. Zarówno pan Kazimierz, jak i pani Zofia aż do emerytury pracowali także w Gminnej Spółdzielni w Dąbrowie. W 1994 roku jubilatka owdowiała.

 

Nestorka od 2021 roku mieszka z córką w Żninie. Pani Zofia jest bardzo energiczną osobą, od zawsze niezwykle wewnętrznie zdyscyplinowaną i pracowitą. Lubi ogród, dawniej dbała o kwiaty. Całym jej światem są wnuki, przyjemność sprawiają jej rozgrywki w chińczyka i domino.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w najbliższym czasie kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

30 listopada 2023 r.