Pamiętamy o osobach bez dachu nad głową
Zima to czas, kiedy pomoc osobom bezdomnym staje się jeszcze ważniejsza niż w pozostałych miesiącach. Samorząd województwa od lat finansuje adresowane do tej grupy programy i projekty w dziedzinie profilaktyki społecznej oraz programy doraźnego wspierania. Osobom bezdomnym służy między innymi uruchomione w tym roku Centrum Pomocy im. św. Brata Alberta w Bydgoszczy.
– Trochę przyzwyczailiśmy się do widoku zarośniętych mężczyzn, taszczących w starych reklamówkach cały swój dobytek, przysypiających na dworcach, grzebiących w śmietnikach, czasem żebrzących. By poprawić swój los, mieć przed sobą lepsze życie, perspektywy na przyszłość, potrzebują innych – potrzebują nas. Każde wyjście z bezdomności to wielki wspólny sukces – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Służby pomocowe szacują liczbę osób bez dachu nad głową w województwie kujawsko-pomorskim na 1,8 tysiąca osób. Blisko 85 procent z nich to mężczyźni, ponad połowa ma między 41 a 60 lat a jedna trzecia więcej niż 60 lat. Jedna czwarta żyje bez domu od 3 do 5 lat, kolejna jedna czwarta od 6 do 10 lat. Najczęściej wymieniane przyczyny utraty dachu nad głową to eksmisja i wymeldowanie, konflikt rodzinny, uzależnienie a także brak pracy, zły stan zdrowia i niepełnosprawność oraz zadłużenie.
W Kujawsko-Pomorskiem funkcjonuje 27 jednostek oferujących schronienie osobom bezdomnym: 18 schronisk (w tym 3 z usługami opiekuńczymi), 3 noclegownie i 5 ogrzewalni. Dysponują łącznie 1302 miejscami z możliwością ich zwiększenia o 118. W regionie funkcjonuje też 36 jadłodajni, z których 28 działa przez cały rok. Wśród wszystkich placówek oferujących wsparcie bezdomnym 21 prowadzonych jest przez organizacje pozarządowe. Obok podstawowego zakresu świadczonej pomocy w postaci posiłku, odzieży, łaźni, artykułów higieny osobistej i leków, placówki udzielające schronienia oferują również wsparcie w postaci dostępu do specjalistów – pracowników socjalnych, psychologów, terapeutów uzależnień, psychiatrów i pedagogów.
Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego realizuje i wspiera adresowane do tej grupy programy i projekty w dziedzinie profilaktyki społecznej oraz programy doraźnego wspierania. Ograniczenie zjawiska bezdomności to zadanie powołanej w tym roku przez zarząd województwa Wojewódzkiej Rady ds. Bezdomności i Wykluczenia Mieszkaniowego. Zasiadają w niej przedstawiciele instytucji prowadzących działania w obszarze pomocy osobom bezdomnym – schronisk, noclegowni, ogrzewalni, ośrodków pomocy społecznej, administracji rządowej i samorządowej.
Wśród przedsięwzięć finansowanych ze środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest projekt samorządu miejskiego Bydgoszczy, który otrzymał 590 tysięcy złotych na utworzenie 5 mieszkań wspomaganych. Osoby przebywające w schroniskach dla bezdomnych są adresatami projektów prowadzonych przez organizacje pozarządowe: Inkubator Społeczny, Centrum Rozwoju Kapitału Społecznego oraz Fundację na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Arkadia”. Dzięki nim mogą zamienić miejsce w noclegowni na lokum w mieszkaniu wspomaganym oraz zostać objęte świadczonymi na miejscu usługami opiekuńczymi.
Urząd Marszałkowski wspierał też zakończoną w tym roku budowę Centrum Pomocy im. św. Brata Alberta w Bydgoszczy, które prowadzi opiekujące się osobami bezdomnymi Zgromadzenie Sióstr Albertynek. Za ponad 4 miliony złotych z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego oraz budżetu województwa powstała placówka, w której znajdują się stołówka z zapleczem kuchennym praz pomieszczenia interwencyjne dla ofiar przemocy domowej oraz osób próbujących wyjść z bezdomności bądź z uzależnienia (więcej).
Marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej co roku włącza się w inicjatywy mające na celu wspieranie służb w niesieniu pomocy bezdomnym – w ramach projektu „Akcja zima” opracowuje plakaty i ulotki informujące o miejscach schronienia oraz jadłodajniach.
- Informator na temat miejsc udzielania pomocy osobom bezdomnym 2018/2019
- Plakat na temat miejsc udzielania pomocy osobom bezdomnym 2018/2019
- Ulotka na temat miejsc udzielania pomocy osobom bezdomnym 2018/2019
- Plakat na temat jak mądrze pomagać osobom bezdomnym
Marszałek Piotr Całbecki podzielił się 21 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim opłatkiem z podopiecznymi noclegowni i jadłodajni oraz innych instytucji pomocowych dla bezdomnych w Toruniu, Grudziądzu, Brodnicy i Chełmnie, prowadzonych przez Caritas diecezji toruńskiej oraz toruńskich franciszkanów z Podgórza. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele tych instytucji.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
27 grudnia 2018 r.