Aktualności

Pani Elżbieta Rogala jest podopieczną Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP
Pani Elżbieta Rogala jest podopieczną Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Pamiętamy o najstarszych mieszkańcach regionu

Od dwóch lat honorujemy stuletnich i starszych mieszkańców województwa marszałkowskimi medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Dotąd wyróżniliśmy ponad stu czterdziestu seniorów. Nie zapominamy o uhonorowanych i utrzymujemy z nimi stały kontakt. Mimo pandemii zapraszamy bliskich osób, które nie otrzymały jeszcze medalu, by zgłosiły się do nas. Ze względu na obecna sytuację nie odwiedzamy seniorów osobiście, medale przekazujemy za pośrednictwem ich rodzin i opiekunów. Do uroczystych wizyt powrócimy, jak tylko będzie to możliwe.

 

Kolejne jubileusze seniorów uhonorowanych medalem były dla nas zawsze okazją do odwiedzin i złożenia życzeń. Teraz nie jest to możliwe. Ze względu na epidemię, po raz pierwszy nie uczestniczyliśmy też w uroczystości z okazji kolejnych urodzin pani Elżbiety Rogali, jednej z najstarszych mieszkanek województwa, która w listopadzie skończyła 109 lat. Mieszkance Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie przekazaliśmy życzenia od marszałka Piotra Całbeckiego. Mamy nadzieję, że kolejną uroczystość spędzimy wspólnie.

 

 – Tradycję honorowania medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis najstarszych mieszkańców naszego regionu rozpoczęliśmy z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Medale przyznajemy również dziś, na pamiątkę setnej rocznicy powrotu Kujaw i Pomorza do macierzy. Dziękujemy w ten sposób za świadectwa, proste, osobiste opowieści osób, od których możemy uczyć się naszej historii. Nie można budować przyszłości bez wiedzy o tym, kim jesteśmy i skąd pochodzimy. A nasze korzenie to korzenie naszych rodziców, dziadków, pradziadków – mówi marszałek Piotr Całbecki.

  

W roku stulecia odzyskania niepodległości w sposób szczególny honorowaliśmy świadków historii odrodzenia Polski po 1918 roku. Z myślą o nich Urząd Marszałkowski wybił specjalną edycję Medalu Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Sesja sejmiku województwa w kwietniu 2018 roku, w której wzięło udział dziewięcioro seniorów w wieku od stu do stu sześciu lat, była początkiem serii spotkań, które kontynuujemy do dziś. Dotąd uhonorowaliśmy w ten sposób sto czterdzieści jeden osób. Każde spotkanie jest dla nas niezwykłym wydarzeniem, bo dzięki nim poznajemy historię naszego kraju od najprostszej, osobistej strony.

 

Biogramy wszystkich uhonorowanych w zakładce ”Rówieśnicy Niepodległej”.

 

Ze względu na epidemię Covid-19 zmieniliśmy zasady wręczania medali stuletnim i najstarszym mieszkańcom regionu. Teraz przekazujemy je członkom rodziny i opiekunom seniorów. Zachęcamy rodziny osób, które w 2020 i 2021 roku kończą sto lat, a także osób powyżej setnego roku życia, które do tej pory nie otrzymały medalu, by zgłosiły się do nas. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. 

 

  1. urodziny pani Elżbiety

Nasi stulatkowie są dla nas ważni. Utrzymujemy stały kontakt, pamiętamy o jubileuszach, wysyłamy życzenia urodzinowe i świąteczne paczki. Jedną z uhonorowanych jest 109-letnia Elżbieta Rogala, jedna z najstarszych mieszkanek regionu i najstarsza podopieczna Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie. Ze względu na epidemię Covid-19 nie mogliśmy, tak jak to miało miejsce przed rokiem i dwa lata temu, osobiście odwiedzić nestorki. Przekazaliśmy jej życzenia od marszałka Piotra Całbeckiego. Pani Elżbieta czuje się dobrze, jest pełna humoru i pogody ducha.  

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

19 listopada 2020 r.

 

Elżbieta Rogala, fot. Dom Pomocy Społecznej w ChełmnieNa zdjęciu pani Elżbieta i marszałek Piotr Całbecki, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPani Elżbieta Rogala jest podopieczną Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPPani Elżbieta odebrała medal z rąk marszałka Piotra Całbeckiego, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP107. urodziny Elzbiety Rogali, fot. Łukasz Piecy dla UMWKP108. urodziny Elżbiety Rogali, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość z okazji 108. urodzin pani Elżbiety, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczystość z okazji 108. urodzin pani Elżbiety, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP109. urodziny Elżbieta Rogali, fot. Dom Pomocy Społecznej w Chełmie