Aktualności

Iluminacja na budynku Urzędu Marszałkowskiego, fot. Mikołaj Kuras
Iluminacja na budynku Urzędu Marszałkowskiego, fot. Mikołaj Kuras

Pamięci św. Jana Pawła II

2 kwietnia obchodziliśmy 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II, wielkiego Polaka, patrona województwa kujawsko-pomorskiego. Marszałek Piotr Całbecki złożył tego dnia kwiaty pod toruńskim pomnikiem świętego. O godzinie 21.37 na ścianie Urzędu Marszałkowskiego wyświetliliśmy symboliczny znak naszej pamięci o papieżu Polaku.

 

– Dla milionów ludzi na całym świecie święty Jan Paweł II jest orędownikiem dialogu opartego na prawdzie, miłości i sprawiedliwości.  Patronat Jana Pawła II jest zobowiązaniem, by naszą regionalną tożsamość budować i umacniać w oparciu o wartości trwałe, sprawdzone i szanowane – mówi marszałek Piotr Całbecki

 

Region Jana Pawła II

W 2017 roku województwo kujawsko-pomorskie, jako pierwszy region na świecie zostało objęte patronatem Jana Pawła II. Pierwsze stanowisko w sprawie ustanowienia patronatu, z prośbą do władz kościelnych o zgodę na takie posunięcie, sejmik przyjął w lutym 2016, powołując się na ścisłe związki województwa, od początku jego historii, z postacią wielkiego Polaka. stanowisko, które jest odpowiedzią na papieską decyzję zatwierdzającą patronat sejmik przyjął w marcu 2017 roku przez aklamację (więcej). Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego, ustanowione w 2008 roku, obchodzimy 7 czerwca, w rocznicę papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze. Oficjalne papież dwukrotnie odwiedzał region: 6 i 7 czerwca 1991 roku był we Włocławku, również 7 czerwca, ale 1999 roku przybył z pielgrzymką do Bydgoszczy i Torunia. Tego samego dnia przypada wojewódzki dzień patronalny św. Jana Pawła II.

 

Papież Polak jest honorowym obywatelem piętnastu miast i dwudziestu dziewięciu gmin w naszym regionie oraz patronem wielu szkół i placówek oświatowych, a także dwóch centrów dialogu społecznego i gmachu Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK. Jego imię noszą liczne ulice, place, parki i skwery, a także osiedla w całym regionie.

 

Laboratorium św. Jana Pawła II

Efektem współpracy samorządu województwa z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika jest popularyzacja spuścizny duchowej i intelektualnej Jana Pawła II, w tym działalność edukacyjna skierowana do najmłodszego pokolenia. Na Wydziale Teologicznym UMK realizowany jest projekt „Laboratorium św. Jana Pawła II”, w ramach którego odbywają się warsztaty i lekcje, konferencje, seminaria, powstają też materiały dydaktyczne.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

2 kwietnia 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 3 kwietnia 2020 r.

 

Marszałek Piotr Całbecki złożył kwiaty pod toruńskim pomnikiem świętego Jana Pawła II, fot. UMKWPMarszałek Piotr Całbecki złożył kwiaty pod toruńskim pomnikiem świętego Jana Pawła II, fot. UMKWPMarszałek Piotr Całbecki złożył kwiaty pod toruńskim pomnikiem świętego Jana Pawła II, fot. UMKWPIluminacja na budynku Urzędu Marszałkowskiego, fot. Mikołaj KurasIluminacja na budynku Urzędu Marszałkowskiego, fot. Mikołaj KurasIluminacja na budynku Urzędu Marszałkowskiego, fot. Mikołaj KurasIluminacja na budynku Urzędu Marszałkowskiego, fot. Mikołaj KurasIluminacja na budynku Urzędu Marszałkowskiego, fot. Mikołaj KurasIluminacja na budynku Urzędu Marszałkowskiego, fot. Mikołaj Kuras