Aktualności

Portret św. Jana Pawła II autorstwa Bogusława Ziółkowskiego, który wisi w sali sesyjnej sejmiku województwa, fot. Andrzej Goiński
Portret św. Jana Pawła II autorstwa Bogusława Ziółkowskiego, który wisi w sali sesyjnej sejmiku województwa, fot. Andrzej Goiński

Pamięci patrona województwa św. Jana Pawła II

W poniedziałek (2 kwietnia) obchodziliśmy 13. rocznicę śmierci patrona województwa św. Jana Pawła II. Nasz region jest ściśle związany z postacią wielkiego Polaka.

 

– Województwo kujawsko-pomorskie jest jedynym regionem na świecie, któremu papież Franciszek powierzył patronat świętego Jana Pawła II. Dla milionów ludzi na całym świecie był i jest on orędownikiem dialogu opartego na prawdzie, miłości i sprawiedliwości. Pamiętamy o tym na co dzień, a zwłaszcza w rocznicę jego śmierci. W roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości będziemy też świętować 40. rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu tego wielkiego Polaka – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Święty Jan Paweł II został ustanowiony patronem województwa kujawsko-pomorskiego w marcu 2017 roku. Nasz region jest ściśle związany z postacią wielkiego Polaka – Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego, obchodzimy 7 czerwca, w rocznicę papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze. Oficjalne papież dwukrotnie odwiedzał region: 6 i 7 czerwca 1991 roku był we Włocławku, również 7 czerwca, ale 1999 roku przybył z pielgrzymką do Bydgoszczy i Torunia. Tego samego dnia przypada wojewódzki dzień patronalny św. Jana Pawła II. W 2004 roku Jan Paweł II zgodził się przyjąć ofiarowany mu przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika doktorat honoris causa.

 

We poniedziałek (2 kwietnia), dniu 13. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu stanął portret patrona województwa, okolicznościowe światła zapłonęły też w oknach urzędu.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

29 marca 2018 r.

ostatnia aktualizacja: 3 kwietnia 2018 r.