Aktualności

Zmodernizowane schronisko z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych w Chełmży, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Zmodernizowane schronisko z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych w Chełmży, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Ośrodek wsparcia dla bezdomnych w Chełmży

Z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego otwarto w piątek (3 grudnia) zmodernizowane schronisko z usługami opiekuńczymi dla bezdomnych Caritas Diecezji Toruńskiej w Chełmży (powiat toruński). Inwestycja możliwa była dzięki środkom unijnym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (RPO) na lata 2014-2020.

 

– Instytucje tego typu stanowią ważne ogniwo między szpitalem a placówkami dla bezdomnych bez usług opiekuńczych. Schorowane osoby bez dachu nad głową mogą liczyć tu nie tylko na schronienie, ale także na fachową pomoc w zakresie rehabilitacji – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Ośrodek Wsparcia Caritas Diecezji Toruńskiej w Chełmży działa od 10 lat. W budynku przy ulicy
Polnej znajdują się m.in. noclegownia, mieszkania chronione dla ofiar przemocy domowej, wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego oraz magazyn żywności. Zakończone właśnie przedsięwzięcie o wartości 1,5 mln zł obejmowało prace wewnątrz obiektu (m.in. wymiana posadzek oraz stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie pochylni dla osób z niepełnosprawnościami) oraz na zewnątrz (wykonanie schodów i pochylni, budowa windy). W zmodernizowanej placówce bezdomni, przede wszystkim osoby starsze i schorowane, otrzymają nie tylko schronienie, ale też opiekę. Podopieczni będą mogli korzystać ze wsparcia psychologicznego i terapeutycznego, w wyposażonej sali prowadzone będą także zajęcia rehabilitacyjne (w tym fizjoterapeutyczne). Dzięki realizacji projektu w placówce zwiększyła się liczba miejsc dla osób z niepełnosprawnościami oraz stworzono miejsce wsparcia dla bezdomnych kobiet. Dofinansowanie z RPO wyniosło ponad 1,2 mln zł.

 

W spotkaniu uczestniczyli także biskup diecezji toruńskiej Wiesław Śmigiel, senator Ryszard Bober, posłowie Iwona Michałek i Paweł Szramka, radna województwa Katarzyna Lubańska, wicewojewoda Józef Ramlau, a także dyrektor Caritas diecezji toruńskiej ksiądz prałat Daniel Adamowicz i przedstawiciele lokalnych samorządów.

 

Po uroczystym otwarciu odbyła się konferencja dla przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej „Wychodzenie z kryzysu. Powrót do domu – nowe wyzwania usług społecznych”.

 

Na modernizację i przebudowę schronisk dla osób bezdomnych w regionie trafiły środki unijne z naszego RPO w wysokości blisko 11 mln zł. Pieniądze pozwoliły na rozbudowę o dodatkowe sale i pomieszczenia socjalne schroniska w Świeciu. Rozbudowany o placówkę z usługami opiekuńczymi zostanie także kompleks Caritas Diecezji Włocławskiej we Włocławku.

 

W Polsce i w Kujawsko-Pomorskiem liczba osób bezdomnych w ostatnim czasie maleje. Zgodnie z ostatnim badaniem (2019), w całym kraju jest ponad 30 tysięcy ludzi bez dachu nad głową, w naszym regionie 1,5 tys. Jedna trzecia osób żyjących na ulicy znalazła się tam w wyniku konfliktu rodzinnego, jedna trzecia z powodu uzależnienia od środków psychoaktywnych, nieco mniej w wyniku eksmisji z miejsca zamieszkania. W naszym regionie funkcjonują 17 schronisk (4 z usługami opiekuńczymi), 4 noclegownie i 5 ogrzewalni gotowych przyjąć jednocześnie 1 200 osób.   

 

Czytaj Bezdomność – nie bądź obojętny

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

3 grudnia 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 6 grudnia 2021 r.

 

Zmodernizowane schronisko z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych w Chełmży, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPZmodernizowane schronisko z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych w Chełmży, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPZmodernizowane schronisko z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych w Chełmży, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPZmodernizowane schronisko z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych w Chełmży, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPZmodernizowane schronisko z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych w Chełmży, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPZmodernizowane schronisko z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych w Chełmży, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPZmodernizowane schronisko z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych w Chełmży, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPZmodernizowane schronisko z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych w Chełmży, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPZmodernizowane schronisko z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych w Chełmży, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPZmodernizowane schronisko z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych w Chełmży, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPZmodernizowane schronisko z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych w Chełmży, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPZmodernizowane schronisko z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych w Chełmży, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPZmodernizowane schronisko z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych w Chełmży, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPZmodernizowane schronisko z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych w Chełmży, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPZmodernizowane schronisko z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych w Chełmży, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPZmodernizowane schronisko z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych w Chełmży, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP