Aktualności

Próba do spektaklu ,,Stabat Mater”, fot. Andrzej Makowski, archiwum Opery Nova
Próba do spektaklu ,,Stabat Mater”, fot. Andrzej Makowski, archiwum Opery Nova

Opera, film i teatr – kultura na weekend

Nasze kulturalne propozycje na zakończenie tygodnia to ostatnie wydarzenia festiwalu Tofifest, finał ,,Przygrywki”, premiera utworów Szymanowskiego ,,Stabat Mater” i ,,Harnasie” na 60-lecie bydgoskiej sceny operowej, I Festiwal Muzyki Sakralnej ,,Musica Vera” w Toruniu oraz wystawy i koncerty w Szafarni i we Włocławku.

 

W piątek 21 października o godz. 17. w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (w Zbiorach Sztuki przy ul. Zamczej 10/12) otwarcie wystawy czasowej  ,,Rajmund Lewandowski (1927–1986). Piewca ziemi dobrzyńskiej”. To pierwsza po śmierci artysty prezentacja jego dzieł w Polsce. Rajmund Lewandowski to lipnowski grafik, znany na świecie ze swoich ekslirbisów. Na wystawę złożyły się rysunki tuszem i grafiki wykonane w technice drzeworytu, linorytu, akwaforty i metalorytu, ukazujące tematycznie bliskie artyście rodzinny region i miasto. Więcej na stronie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, jednostki kultury samorządu województwa.

Od piątku 21 października na scenie toruńskiego Teatru Muzycznego prezentować się będą uczestnicy ,,Przygrywki” – I Ogólnopolskiego Przeglądu Dyplomów i Egzaminów Muzycznych o Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Pokazy potrwają do 23 października, tego samego dnia podczas gali finałowej nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Partnerem głównym przeglądu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Marszałek Piotr Całbecki objął wydarzenie honorowym patronatem. ,,Przygrywce” towarzyszy koncert śpiewającego aktora Jacka Bończyka (21 października) oraz inscenizowane czytanie fragmentów Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza” przez aktorów wileńskiego Teatru Polskiego (22 października). Więcej tutaj i na stronie Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu, instytucji kultury samorządu województwa.

Jednym z największych wydarzeń kulturalnych weekendu będzie sobotnia (22 października) premiera w Operze Nova z okazji jubileuszu 60-lecia bydgoskiej sceny operowej. Zobaczymy utwory Karola Szymanowskiego: ,,Stabat Mater” na sopran, alt, baryton, chór mieszany i orkiestrę oraz ,,Harnasie”  – balet w inscenizacji i choreografii Roberta Bondary do scenariusza kompozytora i Jerzego Mieczysława Rytarda. Premiera objęta została honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przedstawienie będzie wystawiane również w niedzielę 23 października o godz. 18. Więcej na stronie Opery Nova, instytucji kultury samorządu województwa.

 
Również 22 października rozpocznie się w Toruniu I Festiwal Muzyki Sakralnej ,,Musica Vera. Muzyka nowych świątyń”.  W jego ramach słuchacze poznają różne odsłony muzyki sakralnej. Koncerty odbywać się będą w nowych toruńskich kościołach, które nie wpisały się jeszcze w kulturalną mapę miasta. Festiwal otworzy Konkurs Chóralny, stanowiący wznowienie i kontynuację toruńskiego „Ars Liturgica”. Koncert laureatów i wręczenie nagród o godz. 19. w kościele  pw. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Toruniu. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje marszałek Piotr Całbecki. Więcej na stronie festiwalu.

 
W weekend będzie się działo też w ramach trwającego do 23 października 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. W sobotę 22 października  wybitny aktor Marek Seweryn odbierze Złotego Anioła za całokształt twórczości (godz. 17.10, Akademickie Centrum Kultury i Sztuki ,,Od Nowa” w Toruniu). Nazajutrz (niedziela, 23 października) specjalnego Złotego Anioła Tofifest za całokształt twórczości otrzyma Allan Starski, laureat Oscara za scenografię do „Listy Schindlera” (godz. 12, kawiarnia ,,Wejściówka” w Toruniu). Na zakończenie festiwalu w sali koncertowej na Jordankach odbędzie się pierwszy w Polsce koncert w hołdzie Davidowi Bowiemu. Po gali zakończenia 14. edycji Tofifest zagrają: Brodka, Natalia Przybysz, Skubas, Tymon Tymański i Tomasz Makowiecki. Więcej informacji tutaj i na stronie festiwalu.

 

W niedzielę 23 października zapraszamy na kolejną odsłonę VI Festiwalu Cichej Muzyki. W koncercie muzyki barokowej ,,Tańce na strunach” wystąpi zespół ABSOLUTES . Zabrzmią utwory Johanna Sebastiana Bacha, Roberta de Visée, Wojciech Długoraja, Antonio Vivaldiego. Koncert odbędzie się w Sali Mieszczańsiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu, początek o godz. 17. Wstęp wolny.

Na zakończenie kulturalnego weekendu zapraszamy w niedzielę (23 października) o godz. 17. do Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni na koncert ,,Impresje na róg i fortepian”.  Jest on dedykowany miłośnikom brzmienia instrumentów dętych. Wystąpią: Marta Murawska-Bednarska (waltornia)i pianistka Natalia Mróz, które wspólnie wykonają utwory dwóch kompozytorów przełomu XIX i XX wieku. Więcej na stronie Ośrodka Chopinowskiego
w Szafarni
, marszałkowskiej instytucji kultury.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

20 października 2016 r.