Aktualności

Logo - Olimpiada Solidarności
Logo – Olimpiada Solidarności

Olimpiada Solidarności

Trwa rejestracja szkół do piątej edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” organizowanego przez Fundację Centrum Solidarności. Konkurs skierowany jest do uczniów klas drugich szkół ponadgimnazjalnych i trzecich klas techników. Dla najlepszych przewidziano indeksy na czołowe uczelnie wyższe, stypendia naukowe oraz bony książkowe.

 

Ogólnopolski konkurs ma na celu upowszechnienie wiedzy historycznej o Polsce lat 1970-1990. Wśród parterów są między innymi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Pamięci Narodowej oraz NSZZ Solidarność.

Dla laureatów I miejsca przewidziane są indeksy na czołowe uczelnie wyższe, laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymają roczne stypendium naukowe oraz bony na wybrane przez siebie publikacje IPN. Nagrody pieniężne oraz książkowe otrzymają też nauczyciele-opiekunowie laureatów.

Szkołę powinien zarejestrować nauczyciel, który potem będzie koordynować przebieg etapu szkolnego. W etapie szkolnym oraz wojewódzkim uczniowie rywalizują ze sobą indywidualnie, rozwiązując test wielokrotnego wyboru. Po zakończeniu eliminacji wojewódzkich trzech najlepszych uczniów z każdego regionu stworzy jedną drużynę. W części finałowej zmierzy się 16 trzyosobowych zespołów, które będą walczyć o wygraną. Pomiędzy drugim a trzecim etapem konkursu drużyny wojewódzkie zostaną w nagrodę zaproszone na wizytę studyjną i integracyjną do Gdańska, której celem będzie poznanie miejsc związanych z historią Solidarności. Finał piątej edycji konkursu odbędzie się w czerwcu 2018 roku w Katowicach.

Rejestracja udziału w konkursie trwa do 15 listopada. Więcej informacji o konkursie na www.olimpiadasolidarnosci.pl.

 
Fundacja Centrum Solidarności

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

4 października 2017 r.