Aktualności

Briefing prasowy w sprawie uchwały antysmogowej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Briefing prasowy w sprawie uchwały antysmogowej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Okrągły stół w sprawie realizacji uchwały antysmogowej

Zarząd województwa podjął decyzję, by nie wydłużać czasu na dostosowanie systemów grzewczych do standardów środowiskowych – poinformował na poniedziałkowej (27 listopada)  konferencji prasowej marszałek Piotr Całbecki. Choć początkowo zakładano zmianę uchwały antysmogowej w tym zakresie, po konsultacjach społecznych zarząd województwa postanowił odstąpić od wniesienia projektu nowelizacji pod obrady sejmiku. W styczniu w sprawie realizacji uchwały antysmogowej zbierze się zwołany przez marszałka województwa wojewódzki okrągły stół.

 

– Niewydłużenie terminu obowiązkowej wymiany tak zwanych kopciuchów na piece grzewcze spełniające standardy wynikające z ochrony powietrza nie oznacza, że wszyscy, którzy tego nie uczynią, będą ponosić konsekwencje prawne – podkreślił marszałek Piotr Całbecki apelując jednocześnie do organów odpowiedzialnych za egzekwowanie litery uchwały (która jest na terenie województwa prawem miejscowym) o elastyczne podejście, uwzględniające sytuację materialną przede wszystkim niezamożnych właścicieli domów jednorodzinnych. Wiadomo bowiem, że zmiana systemu grzewczego to nie tylko wymiana pieca, ale także przejście np. na ogrzewanie gazowe czy elektryczne, co może być niewykonalne dla rodzin o niskich dochodach.

 

Na 16 stycznia został wyznaczony termin okrągłego stołu, który będzie radził nad tym jak przyspieszyć realizację uchwały antysmogowej i jak pomóc w dostosowaniu się do jej wymogów osobom i instytucjom, których na to nie stać.

 

Przyjęta w czerwcu 2019 uchwała antysmogowa dla Kujaw i Pomorza zawiera katalog paliw stałych, których stosowanie jest zakazane oraz określa standardy emisyjne i w zakresie efektywności energetycznej, którym muszą podlegać wszystkie piece centralnego ogrzewania, inne piece, a nawet domowe kominki. Określa też stosunkowo długie okresy przejściowe dla części nowych regulacji – tak, by ich wprowadzenie było jak najmniej uciążliwe i wpisywało się w naturalny rytm wymiany wyeksploatowanych urządzeń.

 

Od 1 stycznia 2024 wchodzi w życie zakaz eksploatacji tzw. pozaklasowych kotłów grzewczych. Zarząd województwa rozważał początkowo wydłużenie terminu do roku 2029, co wynikało z oceny sytuacji – w całym regionie funkcjonuje wciąż 127 tysięcy takich pieców, ubóstwo energetyczne jest wciąż udziałem wielu rodzin, a dodatkowo obecna sytuacja na rynku paliw utrudnia perspektywiczną ocenę ekonomiczną inwestycji. O zmianie decyzji zdecydował wynik konsultacji społecznych i argumenty dotyczące zdrowia publicznego.

 

Zobacz też Nowe prawo ograniczy smog

 

Podczas konferencji marszałkowi województwa towarzyszyły członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska oraz dyrektor i wicedyrektor Departamentu Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Maria Wiśniewska i Agnieszka Sosnowska.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

27 listopada 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 28 listopada 2023 r.