Aktualności

Fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl
Fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl

Oferta naszych LGD

Zapraszamy do skorzystania z propozycji Lokalnych Grup Działania. W Kujawsko-Pomorskiem działa 28 takich partnerstw, aktywizujących lokalne społeczności poprzez szkolenia potencjalnych beneficjentów unijnego wsparcia, prowadząc warsztaty z rękodzieła czy porady dla osób chcących założyć własny biznes. Część LGD ogłosiło już nabory wniosków o wsparcie. Zapraszamy do udziału w spotkaniach informacyjnych, szkoleniach i warsztatach.

 

 Lokalne grupy działania (LGD) tworzą mieszkańcy, organizacje pozarządowe i samorządy, które wdrażają finansowany z europejskich środków instrument „Rozwój lokalny kierowany przez społeczność” (RLKS). – Jesteśmy jedynym regionem w kraju, które w tak dużej skali zastosowało RLKS – zarówno na terenach wiejskich, jak i w miastach. Do dyspozycji LGD trafiło około pół miliarda złotych i narzędzia na wykorzystanie tej kwoty. Środki te zasilą publiczną infrastrukturę, wesprą lokalną przedsiębiorczość i aktywizację społeczno-zawodową mieszkańców – przypomina marszałek Piotr Całbecki. W ramach RLKS Lokalne Grupy Działania dysponują środkami z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz PO Ryby. 

 

 W najbliższym czasie Lokalne Grupy Działania w regionie organizują:


22 marca (środa):

Spotkania dla osób planujących założenie własnej działalności gospodarczej, organizowane przez Lokalną Grupę działania Vistula Terra Culmensis – Rozwój Przez Tradycję w:

Lisewie – godz. 8.30-12.30, sala narad przy Gminny m Gimnazjum w Lisewie,
Grudziądzu – godz. 13-17, Gminny Ośrodek Kultury w Małym Rudniku.

Tego samego dnia Lokalna Grupa Działania Pałuki – Wspólna Sprawa organizuje wykłady dla przedsiębiorców. Ich tematem będą: dochodzenie roszczeń w transakcjach handlowych, zmiany w prawie pracy, odpowiedzialność karna skarbowa przedsiębiorców oraz przekształcenia podmiotów gospodarczych. Więcej informacji na stronie LGD.

Lokalna Grupa Działania Inowrocław zaprasza na debatę społeczną poświęconą bezpieczeństwu seniorów. W wydarzeniu udział wezmą policjanci i przedstawiciele organizacji pozarządowych współpracujących z policją. Spotkanie będzie szansą zwrócenia uwagi na zagrożenia występujące w mieście oraz na możliwości wypracowania sposobów ich zwalczania. Początek debaty o godz. 13 w sali konferencyjnej KSM w Inowrocławiu, ul. Kopernika 7. Więcej informacji tutaj.

23 marca (czwartek):

Lokalna Grupa Działania Ziemia Wąbrzeska organizuje wielkanocne warsztaty rękodzieła, których motywem przewodnim będzie zdobienie pisanek metodą serwetkową (decoupage).   Pierwsze zajęcia odbędą się 23 marca w Książkach (godz. 15.30, Gminny Ośrodek Kultury), kolejne zaplanowano:

24 marca – Łopatki (gmina Książki), świetlica wiejska, godz. 15.30,
27 marca – Lipnica (gmina Dębowa Łąka), świetlica wiejska w Lipnicy, godz. 15.30,
28 marca – Ryńsk, świetlica wiejska w Ryńsku, godz. 15.30,
29 marca – Dębowa łąka, budynek Urzędu Gminy, godz. 15.30,
31 marca i 10 kwietnia (dwa terminy)  – Wąbrzeźno, Wąbrzeski Dom Kultury, godz. 15.45,
3 kwietnia – Wronie (gmina Ryńsk), świetlica wiejska, godz. 15.45,6 kwietnia – Czystochleb (gmina Ryńsk), świetlica wiejska, godz. 15.30,
7 kwietnia – Pływaczewo (gmina Ryńsk), biblioteka w Pływaczewie, godz. 15.30,

Więcej informacji tutaj.

Tego samego dnia (23 marca) odbędą się kolejne szkolenia z zakresu zakładania własnej działalności gospodarczej, prowadzone przez Lokalną Grupę działania Vistula Terra Culmensis – Rozwój Przez Tradycję. Zapraszamy do:

– Stolna – godz. 8.30-12.30, Świetlica Wiejska w Stolnie,
– gminy Chełmno –
godz. 13-17, Świetlica Wiejska w Nowej Wsi Chełmińskiej.

Tego dnia na basenie w Chełmnie odbędą się zajęcia dla seniorów z ratownikiem WOPR, organizowane przez Lokalną Grupę Działania Chełmno. Skierowane są one szczególnie do osób, które nie czują się pewnie w wodzie. Więcej informacji na stronie LGD.

 

27 marca (poniedziałek):

Lokalna Grupa Działania Miasto Włocławek zaprasza na konferencję inaugurującą, podczas której poruszone zostaną tematy związane z realizacją Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia na lata 2014-2020, w tym cele LSR, wskaźniki, zakres wsparcia w ramach wdrażanych operacji, warunki dostępu, planowane terminy naborów wniosków oraz zasady ich składania i oceny. Początek o godz. 14 w Zakładzie Aktywności Zawodowej we Włocławku, ul. Łęgska 20.   Więcej informacji tutaj.


28 marca (wtorek):

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” organizuje Forum Przedsiębiorców i Pracodawców Powiatu Nakielskiego. Jego celem jest upowszechnienie informacji na temat możliwości wsparcia lokalnej przedsiębiorczości i tworzenia miejsc pracy w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność dla obszaru powiatu nakielskiego na lata 2016-2023 (LSR). Forum odbędzie się w Nakielskim Ośrodku Kultury im. Z. Kornaszewskiego, ul. Mickiewicza 3, początek o godz. 10.

Lokalna Grupa Działania „Vistula – Terra Culmensis – Rozwój przez Tradycję organizuje spotkanie informacyjne na temat możliwości pozyskania wsparcia na budowę lub przebudowę niekomercyjnej i ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej lub kulturalnej oraz publicznych dróg gminnych, łączących obiekty użyteczności publicznej. Podczas spotkania zostaną omówione zasady przyznawania pomocy i przygotowania dokumentów aplikacyjnych. Spotkanie odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku (gmina Grudziądz), początek o godz. 10. Więcej informacji tutaj.

 

5 kwietnia (środa):

Lokalna Grupa Działania Pałuki – Wspólna Sprawa zaprasza na warsztaty tworzenia ozdób wielkanocnych, które odbędą się w siedzibie LGD Pałuki – Wspólna Sprawa, przy Placu Działowym 6 w Żninie. Warsztaty rozpoczynają się o godz. 16, uczestnicy będą mogli zabrać do domu wykonane w ich trakcie ozdoby. Informacje o zapisach tutaj.

Zobacz również:

Aktualne informacje z LGD

mapa LGD

Lista LGD w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców z informacją o planowanych działaniach

Lista LGD na terenach wiejskich i miastach do 20 tys. mieszkańców z informacją o planowanych działaniach

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

20 marca 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 22 marca 2017 r.