Aktualności

Uroczysta msza święta z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski w katedrze gnieźnieńskiej, fot. J. Andrzejewski
Uroczysta msza święta z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski w katedrze gnieźnieńskiej, fot. J. Andrzejewski

Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski

Marszałek Piotr Całbecki oraz przewodniczący sejmiku Ryszard Bober wzięli w czwartek (14 kwietnia) udział w uroczystej mszy świętej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski w katedrze gnieźnieńskiej. W niedzielę (17 kwietnia) obchody jubileuszu odbyły się w bydgoskim Sanktuarium Nowych Męczenników. W regionie obchodzimy ustanowiony przez sejmik województwa Rok Dziedzictwa Chrztu Polski.

 

Chrzest Polski stanowił przełomowy, dziejowy krok, który przyspieszył formowanie się państwa polskiego, kształtowanie się systemu władzy, struktur społecznych, sił zbrojnych. Język łaciński, ówcześnie uniwersalny sposób komunikacji, wpłynął na rozwój sądownictwa i szkolnictwa. Rodzącym się elitom ułatwił dostęp do wiedzy z zakresu filozofii, prawa, teologii, nauk wyzwolonych i medycyny. Upowszechniały się europejskie zasady organizacji i ekonomii, kanony sztuki i architektury. Nastąpił rozwój cywilizacyjny, który dokonywał się również w życiu gospodarczym oraz procesach osadniczych i urbanizacyjnych – czytamy w stanowisku sejmiku województwa z 21 grudnia 2015 roku w sprawie ustanowienia w województwie kujawsko-pomorskim – 2016 Rokiem Dziedzictwa Chrztu Polski.

 

 

W czwartek (14 kwietnia) przedstawiciele samorządu województwa uczestniczyli w uroczystej mszy świętej w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie, z udziałem najwyższych władz państwowych i kościelnych oraz zaproszonych gości (homilia Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski). Msza była częścią głównych, centralnych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski zaplanowanych między 14 a 16 kwietnia w Poznaniu, Gnieźnie i Ostrowie Lednickim. Jednym z wydarzeń było piątkowe uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu, podczas którego odczytano uchwaloną wcześniej przez Sejm i Senat uchwałę, w której wyrażono „wdzięczność twórcom państwowości i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy wiernie trwali przy zasadach wyznaczających naszą tożsamość”.

 

W niedzielę (17 kwietnia) odbyły się uroczyste obchody jubileuszu w Diecezji Bydgoskiej. W Sanktuarium Nowych Męczenników w Bydgoszczy przy ulicy księdza Jerzego Popiełuszki odbył się Koncert Jubileuszowy „Jedna wiara, jeden chrzest” w wykonaniu Capelli Bydgostiensis oraz Chóru Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, a po nim uroczysta eucharystia.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

12 kwietnia 2016 r.

ostatnia aktualizacja: 20 kwietnia 2016 r.

Uroczysta msza święta z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski w katedrze gnieźnieńskiej, fot. J. AndrzejewskiUroczysta msza święta z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski w katedrze gnieźnieńskiej, fot. J. AndrzejewskiUroczysta msza święta z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski w katedrze gnieźnieńskiej, fot. J. AndrzejewskiUroczysta msza święta z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski w katedrze gnieźnieńskiej, fot. J. AndrzejewskiUroczysta msza święta z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski w katedrze gnieźnieńskiej, fot. J. AndrzejewskiUroczysta msza święta z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski w katedrze gnieźnieńskiej, fot. J. AndrzejewskiUroczysta msza święta z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski w katedrze gnieźnieńskiej, fot. J. AndrzejewskiUroczysta msza święta z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski w katedrze gnieźnieńskiej, fot. J. AndrzejewskiUroczysta msza święta z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski w katedrze gnieźnieńskiej, fot. J. Andrzejewski