Aktualności

Rodzinny koncert w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon Markowski
Rodzinny koncert w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon Markowski

O prawach dzieci w Nakle i Szubinie

Zapraszamy do skorzystania bezpłatnych porad specjalisty z Biura Rzecznika Praw Dziecka.
W piątek 17 marca konsultacje odbędą się w Nakle nad Notecią oraz Szubinie. To dobra okazja do zgłoszenia zaobserwowanych przypadków łamania praw dzieci, które (jak pokazują ostatnie doniesienia mediów) są nadal częstym problemem. Specjalista udzieli też wskazówek co do dalszego postępowania w sprawie.

 

Z konsultacji mogą skorzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Zapraszamy w szczególności osoby chcące zgłosić przedstawicielowi z Biura Rzecznika Praw Dziecka sprawy dotyczące np. zaniedbań lub stosowania przemocy wobec dzieci, zagrożenia ich praw w sytuacjach konfliktów rodzicielskich, problemów w zapewnieniu dzieciom optymalnych warunków opiekuńczo-wychowawczych. Nowością rozpoczynającego się cyklu dyżurów jest to, iż specjalista z Biura Rzecznika  Praw Dziecka w warszawie dyżurował będzie jednego dnia w dwóch miejscowościach. W ten sposób jeszcze więcej osób będzie miało szansę skorzystać z bezpłatnej porady prawnej odnośnie szeroko rozumianego zabezpieczenia praw dzieci.

 

To kolejna odsłona cyklu tego typu porad w naszym regionie. Prawnik udzieli porady w zakresie zabezpieczenia praw dziecka przed bezprawną ingerencją i zweryfikuje, czy osoba zgłaszająca problem podjęła właściwe działania. Pomoc można uzyskać osobiście lub telefonicznie. Najbliższe konsultacje odbędą się piątek 17 marca w:

  • Nakle nad Notecią, godz. 10-12 – osobiście w Starostwie Powiatowym (pokój
    nr 2) ul. Gen. H. Dąbrowskiego 54 lub dzwoniąc pod numer tel. 52 386 66 36.
  • Szubinie, godz. 14-16 – osobiście w Urzędzie Miejskim, ul. Kcyńska 12 (Biuro Rady Miejskiej, pok. 34-35, I piętro) lub dzwoniąc pod numer tel. 52 3910714.

 

 Kolejne dyżury zaplanowano  w porozumieniu z władzami powiatów 21 kwietnia w Brześciu Kujawskim i Radziejowie. Pierwsze w tym roku konsultacje odbyły się w lutym w  Tucholiii Sępólnie Krajeńskim (więcej tutaj).

 

Specjalista z Biura Rzecznika Praw Dziecka w Warszawie udzielał też w naszym regionie porad w ubiegłym roku. Można z nich było skorzystać w działających w największych miastach województwa przedstawicielstwach Urzędu Marszałkowskiego: w Bydgoszczy (4 lipca), we Włocławku (16 września), w Toruniu (14 października) i w Grudziądzu (18 listopada). Prawnik z warszawskiego biura rzecznika dyżurował także w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Adopcyjnym w Toruniu w ramach ubiegłorocznych wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci oraz Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Wszystkie konsultacje były bezpłatne. Więcej tutaj.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego  

14 marca 2017 r.