Aktualności

Fot. Mieszko Matusiak/UMWKP
Fot. Mieszko Matusiak/UMWKP

O bezpieczeństwie żywnościowym i popandemicznej turystyce w Komitecie Regionów

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczy w wyjazdowym posiedzeniu Komisji Zasobów Naturalnych (NAT) Europejskiego Komitetu Regionów w Santiago de Compostela (Hiszpania). W czwartek(2 czerwca), jako sprawozdawca opinii dotyczącej zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego i zwiększenia odporności systemów żywnościowych, przedstawi dokument roboczy oraz weźmie udział w debacie z członkami Komisji NAT. Spotkanie zakończyła piątkowa (3 czerwca) konferencja, podczas której gospodarz naszego województwa zaprezentuje innowacyjne formy turystyki w obliczu obostrzeń pandemicznych.

 

Marszałek Piotr Całbecki, który zajmuje się przygotowaniem opinii na mocy decyzji  Komisji Zasobów Naturalnych (NAT) Europejskiego Komitetu Regionów (KR), przedstawia w niej stanowisko KR w kwestii zagrożeń dla zaopatrzenia w żywność Unii Europejskiej, światowego skoku cen towarów (w tym żywności i nawozów dla rolnictwa), a także zagrożeń dla środowiska naturalnego wynikających z rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ten ważny dokument będzie zawierał stanowisko regionów europejskich oraz przedstawiał możliwości rozwiązań dla zdestabilizowanego rynku rolnego w Europie i na świecie. (Czytaj także: W Komitecie Regionów o bezpieczeństwie żywnościowym)

 

Jeszcze w tym miesiącu w Europejskim Komitecie Regionów odbędą się konsultacje dokumentu z jego interesariuszami, m.in. stowarzyszeniami władz lokalnych i regionalnych. Ustalona w wyniku spotkań opinia zostanie zaprezentowana następnie wszystkim członkom na posiedzeniu plenarnym, a po wprowadzeniu zmian poddana pod głosowanie.

 

Na końcu wspólnie uzgodniona opinia zostanie przekazana wszystkim zainteresowanym instytucjom UE.

 

W piątek (3 czerwca) odbyła się konferencja „Inny model turystyki Europie: Szlak św. Jakuba (Camino de Santiago) – pielgrzymka, turystyka i krajobrazy naturalne”. Marszałek Piotr Całbecki, będący przewodniczącym Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba, przedstawił innowacyjne formy turystyki na podstawie naszego regionu oraz skutki i możliwości dla Drogi Św. Jakuba w obliczu obostrzeń. Konferencja była współorganizowana przez Europejski Komitet Regionów i Radę Galicji (Xunta de Galicia).

 

Czytaj:

 

Biuro Regionalne w Brukseli

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

2 czerwca 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 6 czerwca 2022 r.