Aktualności

Budynek główny, w którym znajdzie się SOR to jeden z obiektów które zobaczą uczestnicy niedzielnej wycieczki po budowie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Budynek główny, w którym znajdzie się SOR to jeden z obiektów które zobaczą uczestnicy niedzielnej wycieczki po budowie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Nowy, większy SOR na Bielanach

W nowym budynku głównym mieścił się będzie m.in. spełniający wysokie standardy funkcjonalne szpitalny oddział ratowniczy (SOR).

 

Nowy SOR będzie większy i wygodniejszy. Wzrośnie liczba łóżek: zaplanowano cztery łóżka intensywnej terapii (obecnie są dwa) oraz osiem obserwacyjnych (teraz jest ich sześć). W projekcie nowego SOR-u przewidziano dwie sale operacyjne. Jedna przeznaczona będzie do takich zabiegów, jak na przykład udrażnianie naczyń tętniczych, będą tam więc trafiali chorzy, którym natychmiast trzeba usunąć zakrzep. Na drugiej sali, ogólnej, operowani będą pacjenci z innymi problemami, np. ci, którym trzeba szybko wyciąć wyrostek robaczkowy.

 

Inaczej niż obecnie będzie wyglądało miejsce, gdzie chorzy są badani. Zamiast trzech oddzielnych gabinetów planowane jest jedno duże pomieszczenie podzielone na kilka stanowisk oddzielonych specjalnymi parawanami lub przepierzeniami. Takie rozwiązanie (często stosowane między innymi w Stanach Zjednoczonych) jest korzystniejsze dla pacjentów, ponieważ personel ma lepszy nadzór nad chorymi. Przewiduje się także utworzenie kilku gabinetów zabiegowych. Na SOR będzie można się szybko dostać także z lądowiska dla helikopterów.

 

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Koszt rozbudowy to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł wydamy na nowoczesny sprzęt medyczny i niemedyczny.

 

Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne

 

18 września 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 14 sierpnia 2019 r.