Nowy rok akademicki
Uczelnie wyższe Kujaw i Pomorza rozpoczęły rok akademicki. W ubiegłym tygodniu inauguracja odbyła się na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy oraz na bydgoskiej Akademii Muzycznej. 9 października rok akademicki rozpoczęła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa we Włocławku, a 10 października uroczystość inauguracyjna odbyła się na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
W inauguracji na toruńskiej uczelni uczestniczyli przewodniczący sejmiku Ryszard Bober oraz marszałek Piotr Całbecki, który wręczył specjalny medal Unitas Durat Cuiaviano-Pomeranensis dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, wybity w stulecie odzyskania niepodległości. – Niech mi będzie wolno życzyć Państwu, a szczególnie wszystkim studentom, udanego roku akademickiego, harmonijnego rozwoju uniwersytetu oraz dobrej współpracy z samorządem województwa – powiedział marszałek podczas inauguracji.
Przemówienie marszałka Piotra Całbeckiego podczas inauguracji roku akademickiego na UMK (nagranie dzięki uprzejmości Rozgłośni Uniwersyteckiej Radio Sfera)
Dzięki marszałkowskiemu wsparciu ze środków naszego RPO kujawsko-pomorskie wyższe uczelnie inwestują w rozwój laboratoriów badawczo-rozwojowych oraz nowoczesne pracownie dydaktyczne służące kształceniu m. in. przyszłych inżynierów. Dofinansowanie o wartości 133 milionów złotych trafiło na realizację pięciu takich projektów przygotowanych przez uczelniane konsorcja.
Wśród nich jest realizowany przez UTP, UKW i UMK, warty 44,5 mln złotych projekt inwestycyjny w ramach którego powstaną Centrum Badawcze Struktur Wielkogabarytowych, Laboratorium Podsystemów Funkcjonalnych oraz Międzyuczelniane Interdyscyplinarne Centrum KET. Kolejny projekt, realizowany przez UMK i Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy, dotyczy budowy oraz wyposażenia w aparaturę badawczo-rozwojową Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego przy Wydziale Sztuk Pięknych UMK oraz utworzenia Centrum Przemysłów Kreatywnych, czyli 5 laboratoriów badawczych w WSG. Dofinansowanie na jego realizację to 38 milionów złotych.
Doposażenie infrastruktury naukowo-badawczej zakładają też projekty dwóch innych uczelnianych konsorcjów – UKW, UTP, UMK i Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi oraz UKW i UMK. W pierwszym przypadku chodzi o laboratoria dedykowane badaniom nad bezpieczeństwem żywności oraz tak zwaną żywnością spersonalizowaną; dofinansowanie wyniesie blisko 20,5 miliona złotych. Przedsięwzięcie UKW i UMK, z dofinansowaniem prawie 10,5 mln złotych, dotyczy adaptacji i modernizacji budynków oraz doposażenia istniejących laboratoriów.
Bydgoskie Collegium Medicum UMK oraz UKW zrealizują projekt w obszarze nauk biomedycznych, nauk o żywności i żywieniu oraz nauk farmaceutycznych z otoczeniem biznesu. Przedsięwzięcie obejmuje wyposażenie w aparaturę naukowo-badawczą 7 laboratoriów UMK oraz budowę i wyposażenie w aparaturę naukowo-badawczą Uniwersyteckiego Centrum Psychologicznego przy UKW. Wartość dofinansowania to 27 milionów złotych.
Lista projektów w ramach RPO realizowanych przez uczelnie.
W puli naszego RPO są też środki na rozwój firm związanych z uczelniami, powstałych z myślą o komercjalizacji wyników badań naukowych. Kolejne wsparcie dla jednostek badawczych z regionu, uruchomione z myślą o transferze wyników badań naukowych do gospodarki, dostępne jest w ramach projektów realizowanych przez marszałkowską Kujawsko-Pomorską Agencję Innowacji. Chodzi o „Fundusz Badań i Wdrożeń”, w ramach którego przedsiębiorstwa otrzymują bezzwrotne dotacje z RPO na zakup usług badawczo-rozwojowych od jednostek naukowych.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
2 października 2018 r.
Ostatnia aktualizacja: 11 października 2018 r.