Aktualności

Podpisanie umowy na budowę chodnika między Grzybnem i Drużynami, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Podpisanie umowy na budowę chodnika między Grzybnem i Drużynami, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Nowy chodnik między Grzybnem i Drużynami

Zarządu Dróg Wojewódzkich i Przedsiębiorstwo Drogowo-Budowlane z Brodnicy zawarły wczoraj (31 maja) w obecności wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego umowę na budowę chodnika wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 543 pomiędzy miejscowościami Grzybno i Drużyny w gminie Bobrowo w powiecie brodnickim. Zadanie realizujemy w porozumieniu z gminą, w oparciu o Drogową Inicjatywę Samorządową.

 

– Dzięki uruchomionej w porozumieniu z lokalnymi samorządami Drogowej Inicjatywie Samorządowej zrealizowaliśmy już 60 zadań związanych z budową chodników, dróg rowerowych i przejść dla pieszych o wartości blisko 20 mln zł. Większe miasta objęte są planem budowy obwodnic –  zaznacza marszałek Piotr Całbecki.

 

– W ubiegłym roku zapewnialiśmy, że ten chodnik zbudujemy. Wywiązujemy się teraz z obietnicy. Dodatkowo zdecydowaliśmy się również na rozpoczęcie pierwszego etapu prac związanych z przebudową nawierzchni ponaddwukilometrowego odcinka tej trasy – podkreśla wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

 

W uroczystym podpisaniu umowy w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Bobrowie udział wzięli senator Ryszard Bober, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, radny województwa Paweł Zgórzyński, wójt gminy Bobrowo Paweł Klonowski, radni gminy i dyrektor marszałkowskiego Departamentu Infrastruktury Mirosław Graczyk. Podpisy na dokumencie złożyli dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Przemysław Dąbrowski oraz prezes firmy PDB Jan Kopiczyński. Cenę inwestycji, która zostanie sfinansowana ze środków budżetów województwa i gminy Bobrowo, ustalono na 1,7 mln złotych.

 

Chodnik o długości 1,2 km i szerokości 2 metrów powstanie na odcinku od zrealizowanego już ciągu dla pieszych z Bobrowa w kierunku Drużyn. Wykonany zostanie z kostki betonowej. Dodatkowo doświetlone zostaną dwa przejścia dla pieszych (przy skrzyżowaniu z drogą powiatową w kierunku Kruszyn Szlacheckich i w zatoce autobusowej). W ramach prac powstaną też zjazdy na posesje. Inwestycja zakończy się jesienią.

 

Podczas wakacji planowane jest ogłoszenie przetargu na przebudowę nawierzchni drogi od Grzybna do Drużyn o długości 2,1 km.

 

Drogowa Inicjatywa Samorządowa (DIS) jest wspólnym przedsięwzięciem samorządu województwa oraz samorządów gmin i powiatów. Zadania realizowane są przede wszystkim przy już istniejących drogach, które wymagają pilnego uzupełnienia o dodatkową infrastrukturę poprawiającą bezpieczeństwo, czyli budowy chodników, ścieżek rowerowych, azyli dla pieszych, zatok autobusowych i barier ochronnych. 60 procent kosztów inwestycji pokrywa gmina, a resztę marszałkowska administracja. Program realizuje Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.

 

6 edycji DIS w liczbach:

  • wartość inwestycji – 23 mln złotych
  • liczba zrealizowanych zadań – 58
  • długość wybudowanych ciągów pieszo-rowerowych – ok.  44 km.

 

Zobacz też:

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich i

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

31 maja 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 1 czerwca 2021 r.

 

Droga województwa nr 543, fot. ZDW w BydgoszczyMapa inwestycji, graf. ZDW w BydgoszczyPodpisanie umowy na budowę chodnika między Grzybnem i Drużynami, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umowy na budowę chodnika między Grzybnem i Drużynami, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umowy na budowę chodnika między Grzybnem i Drużynami, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umowy na budowę chodnika między Grzybnem i Drużynami, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umowy na budowę chodnika między Grzybnem i Drużynami, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umowy na budowę chodnika między Grzybnem i Drużynami, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umowy na budowę chodnika między Grzybnem i Drużynami, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPDroga wojewódzka nr 543, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPDroga wojewódzka nr 543, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPDroga wojewódzka nr 543, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP