Aktualności

Wizerunek sowy w interpretacji Alexandry Seici z Rumunii, lat 16
Wizerunek sowy w interpretacji Alexandry Seici z Rumunii, lat 16

Nowe wystawy w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka

W najbliższym tygodniu w Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu zaprasza na otwarcie aż trzech wystaw. W głównej siedzibie galerii przy Rynku Nowomiejskim będzie można zobaczyć prace dzieci z Dalekiego Wschodu, w filii przy ulicy Kościuszki rzeźby i płaskorzeźby, zaś przed galerią, z okazji Międzynarodowego Dnia Sowy, plastyczne wizerunki tych zwierzęcych symboli mądrości.

 

Pamiętając o przypadającym 4 sierpnia Międzynarodowym Dniu Sowy galeria przygotowała niewielką plenerową wystawę wizerunków tych ptaków. Wszystkie zaprezentowane przed siedzibą galerii na Rynku Nowomiejskim prace pochodzą ze zbiorów własnych placówki. Wyjątkowy w porównaniu z innymi ptakami wygląd, duża głowa, zwrócone do przodu oczy, przykuwające spojrzenie oraz towarzysząca im pewna aura tajemniczości sprawiają, że sowy są częstym motywem dziecięcych kompozycji. Autorami tych zaprezentowanych na wystawie prac są dzieci z Białorusi, Czech, Słowacji, Estonii, Rumunii, Ukrainy, Polski i Bangladeszu.

 

Także w piątek (4 sierpnia), tym razem w siedzibie przy Rynku Nowomiejskim zostanie otwarta ekspozycja „Egzotycznie”, prezentująca prace malarskie, rysunki i grafiki ze zbiorów galerii dzieci pochodzących z krajów Dalekiego Wschodu: Japonii, Korei, Chin, Tajlandii, Indonezji, Singapuru i Wietnamu. Ponad dwieście pokazanych na wystawie kompozycji jest niezwykle barwnym i plastycznym opisem tego różnorodnego i egotycznego dla nas rejonu świata.

 

Natomiast w najbliższy poniedziałek (8 sierpnia) w filii galerii przy ulicy Kościuszki podczas wystawy „Wyczarowane w przestrzeni” będzie można zobaczyć rzeźby i płaskorzeźby w realizacji dzieci i młodzieży. W kolekcji dominują realizacje rzeźbiarskie z Polski wykonane w glinie ceramicznej, wypalone i wielobarwne oraz wykonane z terakoty samoutwardzalnej. Zobaczyć również można prace z Białorusi, Chin, Łotwy, Rumunii i Słowenii.

 

Więcej informacji na stronie galerii, która jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

2 sierpnia 2017 r.