Aktualności

Alina Gafurova lat 15, Kazachstan, fot. Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu
Alina Gafurova lat 15, Kazachstan, fot. Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu

Nowe wystawy w Galerii Dziecka

„Ekspresja sześciolatków” i „Prace dzieci z Kazachstanu” to dwie nowe wystawy, które od piątku (12 marca) prezentowane są w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Prace pochodzące ze zbiorów własnych placówki będzie można oglądać do 13 kwietnia w jej siedzibie przy Rynku Nowomiejskim 17. Zapraszamy!

 

Tytuł pierwszej z wystaw: „Ekspresja sześciolatków” odnosi się nie tylko do wieku autorów prac, ale jest też zwiastunem nadzwyczajnej energii płynącej ze wszystkich pokazanych na wystawie rysunków, grafik, a przede wszystkim dominujących w tym zestawie jakże barwnych kompozycji malarskich. To właśnie barwa, śmiałe i zaskakujące zestawienia kolorystyczne są głównym nośnikiem dziecięcych emocji, emocji, w których najlepiej widoczna jest szczera i naturalna radość tworzenia. Świat realny przeplata się tu ze światem baśni, fantazji z rzeczywistością. Wizerunki uśmiechniętych kotów sąsiadują z tańczącymi krzesłami. Znikają utarte schematy, utrwalone normy.

 

W przeciwieństwie do wystawy sześciolatków, gdzie autorami są dzieci z wielu różnych, często bardzo odmiennych kulturowo krajów świata, druga z przygotowanych przez Galerię wystaw skupia się tylko na jednym regionie, a mianowicie Kazachstanie. Kraj ten oglądamy głównie z perspektywy kilkunastoletnich twórców z Karagandy, Pavlodaru, Kustanay i kilku innych ośrodków, gdzie istnieją prężnie działające szkoły i pracownie plastyczne. Uczniowie tych placówek w swoich pracach malarskich, rysunkach, kolażach i grafikach opowiadają nam o swoim kraju i jego mieszkańcach, o teraźniejszości i tradycji, o zmieniającej się wraz z porami roku przyrodzie, o swoich marzeniach, o sobie.

 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu jest jedną z instytucji kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Szczegółowe informacje na temat funkcjonowania instytucji oraz jej ofert poznać można na jej stronie internetowej.

 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

15 marca 2021 r.

 

Alina Gafurova lat 15, Kazachstan, fot. Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w ToruniuAngela Cyplenkova, lat 13, Kazachstan, fot. Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w ToruniuAsel Bakirova, lat 13 Kazachstan, fot. Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w ToruniuPaula Leśnik, lat 6, Toruń, fot. Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w ToruniuThihara Sandehi Randadheera, lat 6, Sri Lanka, fot. Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w ToruniuWronika Sadowska, lat 6, Łódź, fot. Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu