Nowe wyposażenie dla Filharmonii Pomorskiej
Filharmonia Pomorska zakupi nowe instrumenty muzyczne oraz sprzęt nagłośnieniowy, oświetleniowy, fotograficzny, prezentacyjny i komputerowy. Wyposaży także budynek w kolejne udogodnienia dla niepełnosprawnych, chociażby windę umożliwiającej osobom niepełnosprawnym i starszym dotarcie do sali koncertowej. Będzie to możliwe dzięki dofinansowaniu z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz dotacji pochodzącej z budżetu województwa. O szczegółach planowanych zakupów poinformowano wczoraj (6 czerwca) podczas konferencji prasowej.
Całkowita wartość projektu zakupu sprzętu i wyposażenia wynosi prawie 15,4 mln złotych, kwota dofinansowanie z POiŚ to 10,6 mln, a wkład własnych pochodzący z budżetu województwa to ponad 4,7 mln złotych. Celem planowanych inwestycji jest podniesienie poziomu regionalnej infrastruktury kultury, a tym samym zwiększenie udziału społeczeństwa w kulturze, w tym osób niepełnosprawnych i wykluczonych. Filharmonia Pomorska to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w regionie i kraju. Dlatego koniecznym jest ciągłe doposażanie zespołu w instrumenty i sprzęt techniczny, które umożliwią prowadzenie działalności kulturalnej na możliwie najwyższym europejskim i światowym poziomie, dostosowanym do potrzeb odbiorców o różnych oczekiwaniach i poziomie doświadczenia muzycznego.
Filharmonia zakupi dokładnie 1614 sztuk różnego rodzaju przedmiotów, w tym 82 nowe instrumenty muzyczne, między innymi 6 koncertowych fortepianów, 4 pianina, 11 wiolonczeli, 8 kontrabasów, 6 fletów, 2 fagoty, 8 klarnetów, klawesyn, oboje, puzony, tubę, trąbki, ksylofon, pianino cyfrowe i instrumenty perkusyjne. Wymienione zostanie chociażby wyposażenie estradowe: krzesła, pulpity, wózki, transportery, a także sprzęt oświetleniowy i nagłośnieniowy.
Muzyka i nie tylko
Podczas konferencji zaprezentowano także grafikę promującą tegoroczną odsłonę Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, który będzie się odbywać pod nazwą Kontrasty – Niepodległa. Wyłoniona została w konkursie organizowanym na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studenci Wydziału Grafiki po raz drugi odpowiedzieli na zaproszenie Filharmonii Pomorskiej i bardzo licznie przystąpili do konkursu. Z nadesłanych blisko 40 prac wybrano propozycję Pauli Klein. Podczas rozpoczynającego się 14 września 56. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego goście filharmonii będą mogli wysłuchać 11 koncertów, wystąpią między innymi Rafał Blechacz i Leszek Możdżer
Nieczęsto wspominaną częścią działalności filharmonii jest Klub Przyjaciół Filharmonii Pomorskiej. Zrzesza on melomanów, którzy oprócz wizyt w budynku przy ulicy Szwalbego, podróżują na koncerty wyjazdowe bydgoskich filharmoników. W tym roku dwukrotnie odwiedzili Filharmonię Bałtycką, wysłuchali także koncertu bydgoskich muzyków w Filharmonii Poznańskiej. W najbliższym czasie planują także wyjazdy do Warszawy na wspólny koncert muzyków Filharmonii Pomorskiej i Akademii Muzycznej w Poznaniu w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w 77 rocznicę śmierci Ignacego Jana Paderewskiego (29 czerwca) oraz niemieckiego Neuzelle w wrześniu.
Bardzo interesująco przedstawiają się najbliższe plany koncertowe w Filharmonii Pomorskiej. Wśród czerwcowych propozycji znalazły się między innymi tenoriada na Święto Województwa, koncert na stulecie niepodległości, klasyczna muzyka filmowa oraz koncert z muzyką hiszpańską.
Filharmonia Pomorska jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Więcej informacji o działalności filharmonii na stronie: www.filharmonia.bydgoszcz.pl.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
7 czerwca 2018 r.