Wozy dla strażaków ochotników
Siedem średnich i dwanaście lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych trafiło do jednostek ochotniczych straży pożarnych w całym regionie. Zakup współfinansował samorząd województwa kujawsko-pomorskiego przy wsparciu środków unijnych w wysokości blisko 8 mln zł z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Podczas uroczystości, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego, medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis oraz medalami resortowymi odznaczeni zostali trzej druhowie OSP Czernikowo Kamil Kornetowski, Tomasz Popławski i Dariusz Popławski, uczestnicy tragicznego wypadku z początku grudnia.
– Nowoczesny sprzęt i infrastruktura są istotnym wsparciem służby strażaków, ale należy podkreślić przede wszystkim znaczenie człowieka. W przeddzień Świąt Bożego Narodzenia, w imieniu mieszkańców naszego regionu, pragnę złożyć Państwu ogromne podziękowania za poświęcenie w ochronie najwyższych wartości, za zaangażowanie i gotowość do niesienia pomocy. Niech te samochody służą Wam jak najlepiej. I, tradycyjnie, tylu powrotów z akcji, ile wyjazdów! – mówił marszałek Piotr Całbecki.
– Należy podkreślić, że o tym, do której jednostki OSP trafi pojazd decydowali sami strażacy ochotnicy z poszczególnych powiatów. To oni wskazywali, jaki samochód i jakie wyposażenie potrzebują. Zależy nam na tym, aby druhowie mieli świadomość tego, że zawsze mogą liczyć na nasze wsparcie – podkreślił wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.
W spotkaniu wzięli udział także radni województwa Przemysław Przybylski, Jacek Gajewski i Paweł Zgórzyński oraz przedstawiciele lokalnych samorządów.
Średnie samochody ratowniczo-gaśnicze trafiły do:
- OSP Pokrzydowo (powiat brodnicki),
- OSP Wrocki (powiat golubsko-dobrzyński)
- OSP Lipno,
- OSP Drzycim (powiat świecki),
- OSP Łubianka (powiat toruński)
- OSP Gostycyn (powiat tucholski),
- OSP Lubraniec (powiat włocławski).
Lekkie samochody ratowniczo-gaśnicze zyskały jednostki:
- OSP Zbrachlin (powiat aleksandrowski),
- OSP Wudzyn (powiat bydgoski),
- OSP Papowo Biskupie (powiat chełmiński),
- OSP Łasin (powiat grudziądzki),
- OSP Pakość (powiat inowrocławski),
- OSP Strzelno (powiat mogileński),
- OSP Suchary (powiat nakielski),
- OSP Topólka (powiat radziejowski),
- OSP Świeżawy (powiat rypiński),
- OSP Sępólno Krajeńskie,
- OSP Przydwórz (powiat wąbrzeski),
- OSP Tonowo (powiat żniński).
Zakup wozów był możliwy dzięki realizacji czwartego etapu wartego ponad 10 mln zł projektu „Nowoczesne służby ratownicze” finansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Przedsięwzięcie objęło także wyposażenie jednostek OSP w motopompy, które przekazaliśmy druhom we wrześniu.
Ze wsparciem funduszy unijnych w ramach trzech wcześniejszych etapów projektu udało się zakupić 27 samochodów gaśniczo-ratowniczych (w tym 11 ciężkich i 16 średnich wozów bojowych). Zadanie realizowane jest przez wojewódzki odział Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
Zobacz:
Środki z RPO 2014-2020 umożliwiły także wyposażenie jednostek OSP w naszym regionie w blisko 1,3 tys. sztuk sprzętu niezbędnego do prowadzenia akcji – to m.in. motopompy, narzędzia hydrauliczne, zestawy ratownictwa medycznego, aparaty do ochrony dróg oddechowych, łodzie, sanie do ratownictwa lodowego, wentylatory oddymiające i agregaty prądotwórcze.
Zobacz:
Nie tylko przekazujemy dodatkowy sprzęt, ale pomagamy także rekompensując poniesione na akcjach straty – na początku roku węże pożarnicze i komplety ubrań ochronnych odebrali strażacy z zastępów, które w listopadzie ubiegłego roku brały udział w akcji gaszenia pożaru nielegalnego składowiska opon w Raciniewie w powiecie chełmińskim.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
17 grudnia 2021 r.