Aktualności

fot. Andrzej Goiński
fot. Andrzej Goiński

Nowe vouchery, czyli wsparcie dla młodych rodziców

W czwartek (9 stycznia) ruszył drugi nabór wniosków w wojewódzkim projekcie „Aktywna Mama, aktywny Tata” wspierającym rodziny z małymi dziećmi w łączeniu aktywności zawodowej z opieką nad nimi. Pomoc w postaci wsparcia aktywizacyjnego i szkoleń oraz refundacji rocznych kosztów opieki nad maluchami do 3 roku życia – nawet 800 złotych miesięcznie w postaci voucherów na pokrycie kosztów żłobka lub wynagrodzenia niani – trafi do kolejnych pięciuset rodzin z regionu. Wnioski przyjmowane są do 20 stycznia.

 

– Projekt „Aktywna Mama, aktywny Tata” cieszy się dużą popularnością. Nasza oferta pomocy dla młodych rodzin jest odpowiedzią na oczekiwania i potrzeby społeczne. Przygotowaliśmy ją z myślą o  ułatwieniu rodzicom powrotu na rynek pracy po przerwie w aktywności zawodowej. Z takiego wsparcia skorzystało już ponad pół tysiąca rodzin, wkrótce pomoc otrzyma kolejnych 500 rodziców  – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

 

Z refundacji kosztów opieki nad dzieckiem mogą skorzystać:

 • osoby pracujące sprawujące opiekę nad dziećmi do lat 3 (w tym przebywające na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim/wychowawczym),
 • osoby bezrobotne pozostające poza rynkiem pracy ze względu na obowiązek opieki nad dziećmi do lat 3.

 

W ramach projektu „Aktywna Mama, aktywny Tata” uczestnicy mają możliwość skorzystania ze wsparcia w postaci refundacji kosztów opieki nad dzieckiem w formie:

 • żłobka (w wysokości do 800 zł miesięcznie na okres do 12 miesięcy);
 • niani (pokrycie kosztów wynagrodzenia w wysokości do 800 zł miesięcznie na okres do 12 miesięcy);
 • klubu dziecięcego (w wysokości do 600 zł miesięcznie na okres do 12 miesięcy);
 • opiekuna dziennego (pokrycie kosztów wynagrodzenia w wysokości do 600 zł miesięcznie na okres do 12 miesięcy).

 

Ponadto dla osób bezrobotnych przewidziano wsparcie aktywizacyjne i szkoleniowe wspomagające powrót na rynek pracy w formie:

 • indywidualnego doradztwa zawodowego;
 • poradnictwa zawodowego;
 • poradnictwa psychologicznego;
 • pośrednictwa pracy;
 • szkoleń zawodowych;
 • wsparcia specjalisty ds. aktywizacji.

 

Nabór wniosków rozpoczął się 9 stycznia i potrwa do 20 stycznia. Informacje o naborze wraz z niezbędnymi dokumentami znajdują się na stronie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu  (jednostki organizacyjnej samorządu województwa). Informacje można uzyskać również pod numerami telefonu: 501 604 167 lub 56 657 14 70 wew. 21 i 11.

 

Wnioski można składać w miastach prezydenckich województwa, powiatowych centrach pomocy rodzinie oraz Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Toruniu. Adresy poszczególnych partnerów projektu do pobrania tutaj.

 

Projekt „Aktywna Mama, aktywny Tata” jest koordynowany przez nasz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej i współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Całkowita wartość projektu to 12,9 mln złotych, a kwota dofinansowania z RPO wynosi prawie 12,3 mln złotych. Więcej informacji na stronie ROPS.

 

Pierwsze vouchery w ramach projektu „Aktywna Mama, aktywny Tata” wręczyliśmy młodym rodzicom w lipcu 2019 roku. Więcej informacji o wydarzeniu tutaj

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 stycznia 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 10 stycznia 2020 r.