Aktualności

Przekazanie kluczy do nowych mieszkań w Nawrze fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Przekazanie kluczy do nowych mieszkań w Nawrze fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Nowe mieszkania w Nawrze

Cztery rodziny, które dotychczas mieszkały na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Nawrze, odebrały w czwartek (14 marca) klucze do nowych mieszkań. Wręczył je marszałek Piotr Całbecki. W zabytkowym pałacu powstanie marszałkowskie Muzeum Ziemiaństwa im. Rodziny Sczanieckich.

 

Niech te mieszkania wam służą. Mam nadzieję, że zagości w nich ciepło ogniska domowego. Wiele lat byliście kustoszami tego miejsca. Dzięki temu, po odrestaurowaniu, będziemy mogli udostępnić pałac mieszkańcom województwa – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

 

Na terenie zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego w Nawrze powstanie muzeum ziemianstwa. Przed przystąpieniem do remontu samorząd województwa wspólnie z samorządem gminy Chełmża wybudowały mieszkania, do których wprowadzą się cztery rodziny zajmujące dotychczas oficynę i domek ogrodnika. Inwestycja w Nawrze kosztowała 1,4 mln zł.

 

Renowacją pałacu w Nawrze zajmie się marszałkowskie Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu. W tym miesiącu zostanie ogłoszony przetarg na remont zespołu pałacowo-parkowego.

 

Zobacz:

Nawra – perła architektury, przyszłe nowoczesne muzeum

Nawra: tradycja ziemiaństwa, tradycja wsi

Dziedzictwo na wyciągnięcie ręki

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

15 marca 2024 r.