Aktualności

Fot. Filip Kowalkowski
Fot. Filip Kowalkowski

Nowe miejsce dla maluchów z Barcina

Pięćdziesięciu siedmiu maluchów z Barcina i okolic (powiat żniński) w poniedziałek (3 lutego) znalazło swoje miejsce w nowo wybudowanym żłobku miejskim „Pszczółka”. W piątek (31 stycznia) odbyło się uroczyste otwarcie inwestycji, której realizacja była możliwa dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Z naszego RPO przeznaczamy znaczące środki zarówno na inwestycje w budowę żłobków i przedszkoli, jak i organizację miejsc opieki nad dziećmi. W ubiegłym tygodniu odbyło się otwarcie nowego żłobka w Świeciu: „Nowy żłobek w Świeciu”.

 

Nowy żłobek powstał przy ulicy Jakuba Wojciechowskiego. Jest to parterowy budynek, który składa się z trzech oddziałów, każdy dla 19 dzieci do lat 3. Znajdują się w nim miedzy innymi trzy sypialnie z wejściem do sali dziennej, każda wyposażona w 20 leżaków, trzy łazienki dla dzieci i dwie sale rehabilitacyjne. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad sześć milionów złotych, natomiast dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego to ponad milion złotych.

 

– Środki z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego pozwalają zarówno na działania inwestycyjne, jak i organizację opieki nad maluchami. Urząd Marszałkowski do tej pory, poprzez aktualną perspektywę RPO, przekazał pieniądze na realizację dziesięciu  tego typu inwestycji – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Nowe żłobki powstały już we Włocławku, Golubiu-Dobrzyniu, Świeciu i gminie Aleksandrów Kujawski. W najbliższym czasie placówka tego typu zostanie otwarta w Barcinie w powiecie żnińskim. W Toruniu rozbudowywane są trzy żłobki miejskie, czwarty jest budowany na lewobrzeżu przy ulicy Andersa. Kolejne powstaną w Bydgoszczy (dwa żłobki) i Rogowie pod Toruniem (jeden żłobek). Łączna kwota, którą rozdysponował Urząd Marszałkowski na realizację tych celów to 29 milionów złotych. Dzięki temu powstają 604 nowe miejsca dla maluchów.  O otwarciu żłobka w Świeciu pisaliśmy w ubiegłym tygodniu: „Nowy żłobek w Świeciu”.

 

Oprócz wsparcia inwestycyjnego, gmina Barcin uzyskała dofinansowanie z RPO  na organizację miejsc opieki dla 17 maluchów w nowopowstałym żłobku. Było to możliwe dzięki drugiemu aspektowi naszego programu organizacji opieki nad dziećmi. Uzyskane środki beneficjenci mogą przeznaczyć również na tworzenie nowych miejsc w żłobkach, klubach dziecięcych, a także u dziennych opiekunów. Do tej pory pozwoliły one na  utworzenie 3121 miejsc opieki na terenie całego województwa. Kwota, jaka została przeznaczona na rzecz organizacji opieki nad najmłodszymi, to 123 miliony złotych. Najwięcej takich miejsc powstało i powstanie w Bydgoszczy (699 nowych miejsc), Toruniu (509 nowych miejsc) i Włocławku (115 nowych miejsc).

 

Lista wszystkich inwestycji

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

31 stycznia 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 5 lutego 2020 r.