Aktualności

Otwarcie inkubatora przedsiębiorczości w Sokołowie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Otwarcie inkubatora przedsiębiorczości w Sokołowie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Nowa przestrzeń dla biznesu

Nowe miejsca pracy, szkolenia i doradztwo zawodowe – w Sokołowie (powiat golubsko-dobrzyński) przedsiębiorcy mogą rozwijać swoje firmy w inkubatorze przedsiębiorczości, który został oficjalnie otwarty w piątek (24 lutego). To pierwszy tego typu obiekt w powiecie golubsko-dobrzyńskim. W wydarzeniu wzięli udział marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

 

– Zasadniczym celem wspierania przedsiębiorczości są miejsca pracy, czyli ograniczenie bezrobocia. Przygotowujemy inkubatory przedsiębiorczości, chcemy by pomagały lokalnym firmom w prowadzeniu biznesu. Wiem, że takie wsparcie jest potrzebne i oczekiwane – mówił marszałek Piotr Całbecki.

 

Budynek, w którym kiedyś była szkoła podstawowa, został wyremontowany i zamienił się w przestrzeń dla przedsiębiorców z obszaru Lokalnej Grupy Działania Dolina Drwęcy. W ramach tej inwestycji, dofinansowanej w 90% z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w ramach rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (RLKS), powstało 7 nowych pomieszczeń biurowych, recepcja, sala konferencyjno-szkoleniowa, pomieszczenia sanitarne. Ponadto inkubator został wyposażony w meble i sprzęt biurowy. Przedsiębiorcy działający w inkubatorze będą mogli skorzystać z parkingu przed budynkiem, dla osób z niepełnosprawnościami wybudowano ułatwienie dostępu w postaci schodołazu. Całkowity koszt inwestycji to blisko 1,2 mln złotych, beneficjentem projektu jest gmina Golub-Dobrzyń.

 

W 2021 roku zmodernizowano już część budynku po szkole w Sokołowie, po remoncie powstała świetlica wiejska, która służy jako miejsce spotkań mieszkańców i działalności kół gospodyń wiejskich. Ten projekt także został zrealizowany dzięki wsparciu z marszałkowskiego RPO.

 

Środki unijne w ramach instrumentu RLKS, w wysokości blisko 5,7 mln złotych, trafiły na budowę czterech lokalnych inkubatorów przedsiębiorczości. Poza Sokołowem, dofinansowanie trafiło także do Chełmży (powiat toruński), Unisławia (powiat chełmiński) i Radziejowa.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

27 lutego 2023 r.

 

Otwarcie inkubatora przedsiębiorczości w Sokołowie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie inkubatora przedsiębiorczości w Sokołowie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie inkubatora przedsiębiorczości w Sokołowie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie inkubatora przedsiębiorczości w Sokołowie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie inkubatora przedsiębiorczości w Sokołowie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie inkubatora przedsiębiorczości w Sokołowie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie inkubatora przedsiębiorczości w Sokołowie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie inkubatora przedsiębiorczości w Sokołowie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie inkubatora przedsiębiorczości w Sokołowie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie inkubatora przedsiębiorczości w Sokołowie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie inkubatora przedsiębiorczości w Sokołowie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP