Aktualności

Podpisanie porozumienia kolejowego, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Podpisanie porozumienia kolejowego, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Nowa para pociągów na trasie Toruń-Czernikowo od 11 grudnia

Marszałek Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski, starosta powiatu toruńskiego Marek Olszewski oraz wójt gminy Lubicz Marek Nicewicz, wójt Obrowa Andrzej Wieczyński i wójt Czernikowa Tomasz Krasicki podpisali w czwartek (12 października) porozumienie w sprawie współfinansowania dodatkowej pary pociągów odciążających w godzinach porannych drogę krajową nr 10 na wysokości Lubicza.

Partycypacja samorządów lokalnych w finansowaniu pasażerskich przewozów kolejowych to w naszym regionie przedsięwzięcie bez precedensu – podkreślił marszałek Piotr Całbecki. – Dotychczas samorząd województwa sam finansował regionalne pasażerskie połączenia kolejowe. Zależy nam na tym, aby odpowiadając na potrzeby mieszkańców rozwijać siatkę połączeń, dlatego tak istotna jest także współpraca finansowa w tej dziedzinie województwa z powiatami i gminami. Zależy nam również na tym, aby ta linia w przyszłości została gruntownie zmodernizowana, łącznie z elektryfikacją, budową węzłów przesiadkowych oraz dyslokacją istniejących i budową nowych przystanków, które muszą zostać dostosowane do obecnych potrzeb, związanych z m.in. z rozwojem osiedli mieszkaniowych.

 

Na trasie Toruń-Czernikowo kursuje sześć par pociągów dziennie, od 11 grudnia do rozkładu jazdy wprowadzona zostanie dodatkowa (kursująca od poniedziałku do piątku). Pociąg będzie odjeżdżał z Torunia Głównego o godz. 7.12, przyjazd do Czernikowa ok. 7.50. Z Czernikowa wyruszy ok. godz. 7.55, aby zameldować się w Toruniu Głównym o godz. 8.33. Szacunkowy roczny koszt utrzymania tej pary pociągów wyniesie blisko 540 tys. złotych. 40 procent tych kosztów pokryje samorząd województwa, reszta zostanie solidarnie sfinansowana przez samorządy miasta Torunia, powiatu toruńskiego oraz gmin Lubicz, Obrowo i Czernikowo.

 

Za obsługę połączeń kolejowych na tej trasie odpowiedzialny jest operator Arriva RP.

 

Na realizację pasażerskich przewozów kolejowych samorząd województwa kujawsko-pomorskiego przeznacza rocznie 220 mln złotych.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

12 października 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 13 października 2023 r.