Aktualności

Otwarcie zmodernizowanego fragmentu drogi wojewódzkiej nr 546 w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Otwarcie zmodernizowanego fragmentu drogi wojewódzkiej nr 546 w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Z Łubianki do Bierzgłowa – nowa jezdnia, rondo, ścieżka rowerowa

28 maja otwarto gruntownie przebudowany 2-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 546 z Łubianki do Bierzgłowa w powiecie toruńskim. Nowe rondo, bezpieczna ścieżka rowerowa, wygodny parking przy centrum kultury oraz chodniki to najważniejsze elementy zrealizowanej inwestycji, która kosztowała 13 mln zł.

 

– To ważna inwestycja, która jeszcze bardziej poprawi bezpieczeństwo. Przy okazji, dzięki współpracy z gminą rozwiązaliśmy problemy związane z parkowaniem i odwodnieniem drogi. Przygotowujemy się do kolejnych inwestycji w tej części regionu, między innymi do budowy kolejnych dróg rowerowych w powiecie toruńskim – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

W ramach inwestycji poszerzyliśmy jezdnię, a łuki dostosowaliśmy do najnowszych standardów. Wzdłuż całego odcinka wybudowaliśmy  ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 2-2,5 metra. Na terenach zabudowanych i w rejonie przystanków autobusowych dobudowaliśmy chodniki. Powstały też   zatoki autobusowe, zjazdy na posesje oraz na drogi lokalne. Most nad Papowską Strugą przebudowaliśmy natomiast na przepust.

 

W Łubiance na połączeniu z trasą Toruń-Unisław zbudowaliśmy ronda o średnicy 35 metrów. Dochodzące do niego jezdnie są rozdzielone wysepkami dla pieszych (azylami), które pozwalają bezpieczniej przechodzić na druga stronę drogi. Naprzeciwko centrum kultury powstał parking na około 60 samochodów. Natomiast w rejonie ul. Samorządowej oddaliśmy do użytku zatoki postojowe. Cała trasa zyskała kanalizację deszczową dzięki czemu nawet po opadach nie tworzą się kałuże.

 

Za modernizacje odpowiadała firma Kobylarnia S.A. Inwestycja pochłonęła ponad 13 mln zł.  Większość środków na realizację inwestycji zapewnił Urząd Marszałkowski. W przedsięwzięciu uczestniczyła też gmina Łubianka, która przeznaczyła na ten cel 1,4 mln zł. Wsparcie ze strony gminy polegało też na pozyskaniu niezbędnych gruntów.

 

Przebudowa drogi z Łubianki do Bierzgłowa to uzupełnienie wcześniejszych inwestycji w tym rejonie. W Bierzgłowie modernizowany odcinek łączy się z fragmentem  przebudowanym w latach 2013-14. Natomiast w Łubiance połączył się z drogą  wojewódzką nr 553 (Toruń – Unisław), która została zmodernizowana w 2008 roku.

 

W uroczystości otwarcia ronda uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, przewodniczący sejmiku Ryszard Bober i radny województwa Tadeusz Pogoda.

 

Inwestycja w liczbach

  • Wartość zadania-13 mln zł
  • Gwarancja – 4 lata
  • Długość odcinka – 2,3 km
  • Szerokość jezdni – 7 m
  • Liczba zatok autobusowych – 6
  • Szerokość ścieżki pieszo-rowerowej – 2-2,5m

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy oraz

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

28 maja 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 29 maja 2019 r.

 

Otwarcie zmodernizowanego fragmentu drogi wojewódzkiej nr 546 w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plOtwarcie zmodernizowanego fragmentu drogi wojewódzkiej nr 546 w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plOtwarcie zmodernizowanego fragmentu drogi wojewódzkiej nr 546 w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plOtwarcie zmodernizowanego fragmentu drogi wojewódzkiej nr 546 w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plOtwarcie zmodernizowanego fragmentu drogi wojewódzkiej nr 546 w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plOtwarcie zmodernizowanego fragmentu drogi wojewódzkiej nr 546 w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plRondo na DW nr 546 w Łubiance, fot. Dream White Studio dla ZDW BydgoszczRondo na DW nr 546 w Łubiance, fot. Dream White Studio dla ZDW Bydgoszcz