Aktualności

Wizualizacja fabryki Kongsberg Automotive pod Włocławkiem (grafika z materiałów promocyjnych inwestora)
Wizualizacja fabryki Kongsberg Automotive pod Włocławkiem (grafika z materiałów promocyjnych inwestora)

Norweski holding inwestuje pod Włocławkiem

Liczący się na globalnym rynku producent komponentów i systemów dla przemysłu motoryzacyjnego, norweski holding Kongsberg Automotive, zbuduje nową fabrykę w gminie Brześć Kujawski pod Włocławkiem. Rozpoczęcie inwestycji w tym półroczu, produkcja ruszy jeszcze w tym roku. Docelowo znajdzie tu pracę tysiąc osób.

 

– Zaangażowanie tak poważnego inwestora to dowód, że prowadzona przez nas od lat polityka otwarcia na biznes i wspierania przygotowania terenów pod inwestycje biznesowe jest trafna i przynosi rezultaty. Powstanie tego zakładu to naprawdę dobra wiadomość dla gospodarki regionu i dla rynku pracy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. W poświęconej przedsięwzięciu konferencji prasowej (19 maja) uczestniczyli także dyrektor generalny w Kongsberg Automotive Pruszków Krzysztof Hauk, burmistrz gminy Brześć Kujawski Wojciech Zawidzki, prezydent Włocławka Marek Wojtkowski i członek zarządu województwa Sławomir Kopyść.

 

– Rozważając tę inwestycję analizowaliśmy wiele lokalizacji w Polsce. Wiele samorządów było nią zainteresowanych, bo zakład, który będzie produkował za 80 mln euro rocznie ma wpływ na lokalny rynek pracy. Gmina Brześć Kujawski i Włocławek przekonały nas swoim zaangażowaniem i gotowością współpracy. Liczmy też na współpracę z lokalnymi uczelniami w dziedzinie kształcenia kadr. Chciałbym też podkreślić dobrą współpracę z władzami regionu – stwierdził w swoim wystąpieniu dyrektor Hauk.

 

 

Burmistrz Zawidzki mówił, że takie firmy jak Kongsberg Automotive są znakomitą reklamą rejonu, który wybierają na inwestycje: – Jeszcze w tym roku w naszej strefie gospodarczej zaangażuje się kilka innych przedsiębiorstw, zatrudniających do kilkuset osób każde. Jest więc szansa, że bezrobocie znacznie się u nas obniży. Zapraszam biznes do Brześcia! Polecamy się jako najlepsze miejsce do inwestowania od Trójmiasta do Strykowa.  

 

– Ta inwestycja u granic Włocławka będzie pozytywnie oddziaływać także na samo miasto, szczególnie na sytuację na rynku pracy. Deklaruję pomoc w kwestii skomunikowania miasta ze strefą i dowożenia pracowników oraz kształcenia przyszłych kadr, na poziomie szkolnictwa ponadgimnazjalnego i szkolnictwa wyższego. O tym już myślimy. Będziemy kształcić fachowców, którzy odnajdą się na rynku pracy – powiedział prezydent Wojtkowski.  

 

Kongsberg Automitive produkuje systemy poprawiające komfort użytkowników aut – m. in. systemy regulacji, podgrzewania i wentylowania foteli – dla wielu prestiżowych marek, w tym Bentleya, Porsche’a, Jaguara, Maserati, Ferrari, Volvo, BMW, Land Rovera i Toyoty. Działa w branży motoryzacyjnej od 50 lat, w Polsce od 2000 roku. Używa najnowszych technologii wytwarzania, w tym robotów przemysłowych i w pełni zautomatyzowanych linii produkcyjnych. Jego fabryka w Pruszkowie zatrudnia 1 200 pracowników, druga została otwarta w ubiegłym roku w Koluszkach w Łódzkiem.

 

Zakład pod Włocławkiem, posadowiony w Brzeskiej Strefie Gospodarczej w Pikutkowie w gminie Brześć Kujawski, zbuduje dla Kongsberga znany z wielu podobnych projektów deweloper Panattoni Europe. Obiekty staną na 6 hektarach działki w rejonie węzła autostrady A-1 Włocławek Zachód. Będzie się tu odbywać produkcja m. in. mat grzewczych i systemów masażu do foteli samochodowych. Uzbrojenie terenów Brzeskiej Strefy Gospodarczej wsparł, ze środków unijnych i własnego budżetu, samorząd województwa.

 

O lokalizacji fabryki w tym rejonie zdecydowało m. in. położenie w rejonie węzła autostradowego, dostępność kadry technicznej i pracowników produkcyjnych, a także obecność włocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

 

Inwestor deklaruje, że jeszcze w czerwcu rozpocznie rekrutację pracowników, zatrudniając na początek 150 osób, a w roku przyszłym dalszych 350. Docelowe zatrudnienie (1000 osób) zostało założone do 2020 roku.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

19 maja 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 20 maja 2017 r.

 

Konferencja prasowa na temat budowy fabryki Kongsberg Automotive pod Włocławkiem, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja prasowa na temat budowy fabryki Kongsberg Automotive pod Włocławkiem, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja prasowa na temat budowy fabryki Kongsberg Automotive pod Włocławkiem, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja prasowa na temat budowy fabryki Kongsberg Automotive pod Włocławkiem, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja prasowa na temat budowy fabryki Kongsberg Automotive pod Włocławkiem, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja prasowa na temat budowy fabryki Kongsberg Automotive pod Włocławkiem, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja prasowa na temat budowy fabryki Kongsberg Automotive pod Włocławkiem, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja prasowa na temat budowy fabryki Kongsberg Automotive pod Włocławkiem, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja prasowa na temat budowy fabryki Kongsberg Automotive pod Włocławkiem, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja prasowa na temat budowy fabryki Kongsberg Automotive pod Włocławkiem, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP